Nadużywanie alkoholu zmniejsza szansę na pełny etat po studiach

Częste upijanie się może zmniejszyć szanse na znalezienie pełnoetatowej pracy zaraz po ukończeniu studiów. Wskazują na to wyniki ankiety przeprowadzonej na studentach amerykańskich college’ów. Dobrze płatna praca na pełnym etacie to bez wątpienia cel większości studentów po ukończeniu studiów. Dobre wyniki w nauce na pewno w tym nie zaszkodzą. Jadnak osoby, które w trakcie studiów za często i za głęboko zaglądają do kieliszka, mogą zmniejszyć swoje szanse na dobrą pracę, na co wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez grupę badaczy z Peterem Bambergerem na czele.

W badaniach przepytano online 827 studiujących różnych college’ów w USA na temat ich zwyczaju spożywania alkoholu. Studenci znajdowali się na krótko przed ukończeniem studiów. Miesiąc po ukończeniu collegu ponownie ich przepytano i jak się okazuje, tylko połowa z nich znalazła pracę na pełny etat. Z wynikiem 47 procent tylko niecałej połowie studentów udało się od razu wkroczyć w życie zawodowe. Udało im się zdobyć jedno albo i więcej miejsc pracy, które zajmuje minimum 35 godzin pracy tygodniowo.

Przy pytaniu, czy alkohol miał wpływ na szukanie pracy zespół badaczy zwracał uwagę na średnią konsumpcję alkoholu przez ostatni miesiąc. Nie wykazano tutaj jednak żadnego statystycznie znaczącego związku. Jeśli jednak wzięto pod uwagę częstotliwość upijania się, na jaw wyszedł całkiem inny obraz: zespół badaczy wyliczył, że już jeden epizod w miesiącu z upiciem się zmniejsza szanse na znalezienie pełnoetatowej pracy o około 1,4 procenta.

Brzmi to na niewiele, ale jak się dalej okazuje przy regularnym upijaniu się szanse te maleją aż o 10 procent. Studenci, którzy w miesiącu trwania ankiety upijali się, czynili to średnio 6,6 raza, czyli regularnie raz albo dwa razy na weekend. Takie zachowanie zmniejszyło ich szanse na pracę o około 10 procent. O upijaniu się mówimy wtedy, gdy mężczyzna wypije minimum pięć a kobieta minimum cztery albo więcej napojów alkoholowych w przeciągu dwóch godzin.

Jak wyjaśnić wpływ upijania się na znalezienie pracy? Zespół badaczy argumentuje to w ten sposób, że przy szukaniu pracy wymagana jest pewna dyscyplina, jak szukanie możliwych pracodawców czy pisanie CV. Alkohol albo o wiele bardziej kac powstały z jego przedawkowania ma prawdopodobnie negatywny wpływ na zapał, z jakim bierzemy się do szukania pracy. Ponadto alkohol ma negatywny wpływ na nasze umiejętności umysłowe, co może pogorszyć jakość naszych aplikacji.

Źródła:
Tel Aviv University (20.9.2017) (aftau.org/news-page-business–management?&storyid4701=2350&ncs4701=3)

Bamberger, P. Koopmann, J., Wang, M., Larimer, M., Nahum-Shani, I., Geisner, I. & Bacharach, S. B. (2017). Does College Alcohol Consumption Impact Employment Upon Graduation? Findings From a Prospective Study. Journal of Applied Psychology, DOI: 10.1037/apl0000244.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.