W wielu europejskich większych oraz mniejszych miastach naukowcy zbadali ścieki przy wpływie do oczyszczalni na obecność nielegalnych narkotyków. Zaletą analizy ścieków jest to, że w moczu można obiektywnie zbadać pozostałości narkotyków a ścieki dostarczają wiele informacji na temat rodzaju oraz ilości zażywanych narkotyków w danym regionie.
Niegdyś w latach 90 analizy ścieków służyły do kontrolowania oddziaływania domowych ścieków na środowisko. W następstwie analizy zostały wykorzystane do tego, aby badać ślady nielegalnych narkotyków. Poprzez przeliczenia naukowcy próbują oszacować spożywaną ilość narkotyku na jednego mieszkańca w obszarze należącym do danej oczyszczalni ścieków. Jednak nie jest to takie proste. W zależności od temperatury wody, prędkości przepływu, miejsca pobrania próby albo metody obliczeń można uzyskać różne wyniki.
Aby ujednolicić tą procedurę w 2010 roku stworzono europejską sieć o nazwie Sewage Analysis CORe group Europe (SCORE). W sieci SCORE stworzono wspólne standardy dla poboru próbek oraz ich oceny. Od 2011 roku co roku przeprowadzane są analizy. W 2017 roku pozyskano wyniki 60 miast, które pokrywają 19 europejskich miast. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) niedawno opublikowało najnowszy raport najnowszych analiz ścieków i kryją one kilka niespodzianek.
Co można było przewidzieć, Niemcy oraz Czechy prowadzą jeśli chodzi o spożywanie metamfetaminy, znanej również jako Crystal Meth. Czechy są uznawane za kraj produkcyjny tego narkotyku. Co jest zaskakujące, to jednak nie czeskie, a niemieckie miasta są na szczycie konsumpcji, szczególnie Chemnitz z 241 miligramami na 1.000 mieszkańców na dzień. Erfurt z 211 miligramami mieści się na drugim miejscu, dopiero później następują dwa czeskie miasta.
Tym samym analizy potwierdzają wcześniejsze ankiety, które sugerują, że spożywanie amfetaminy stanowi problem szczególnie we wschodniej części Niemiec. EMCDDA podkreśla jednak, że spożywanie metamfetaminy wypada porównywalnie nieznacznie. Jest ono rozpowszechnione jedynie w miastach Europy Wschodniej.
Inaczej jest w przypadku kokainy, która dominuje w miastach Europy Zachodniej oraz Południowej. Na pierwszym miejscu jest Barcelona z 965 miligramami na 1.000 mieszkańców na dzień. Dodatkową niespodzianką jest fakt, że wśród top 10 miast znajduje się 5 ze Szwajcarii. Zurych z 934 miligramami zaraz za Barceloną.
Jeśli chodzi o MDMA, czyli ecstasy, na samym przodzie leży Holandia. 3 holenderskie miasta są w top 5, a prowadzi Amsterdam z 230 miligramami na 1.000 mieszkańców dziennie. Eindhoven jest na 2 miejscu z 165 miligramami.
Największe spożycie amfetaminy, czyli Speed, jest w Eindhoven. Analizy ścieków ponadto dostarczają dane w czasie rzeczywistym, które umożliwiają odczytanie sytuacji w każdy dzień tygodnia. Ponad dwie trzecie miast wykazuje zwiększone ilości kokainy oraz MDMA w weekend. Za to amfetamina jest spożywana częściej w środku tygodnia. Można więc przyjąć, że jest ona używana jako dawka energii.
Źródła:
EMCDDA Wastewater analysis and drugs
EMCDDA (2018). Abwasseranalyse und Drogen – eine europäische städteübergreifende Studie. PDF