Istnieje już wiele dowodów na to, że marihuana jest skuteczna w leczeniu wielu chorób i schorzeń, nawet takich, przy których zwyczajne, chemiczne lekarstwa nie dawały zadowalających wyników, przy okazji powodując szereg poważnych skutków ubocznych. W Polsce jednak komuś bardzo zależy na tym, aby medyczna marihuana nie była dostępna dla wszystkich pacjentów i skutecznie blokuje wszelkie próby leczenia z jej pomocą.
Profesor Jóźwiak
Prof. dr hab. Sergiusz Jóźwiak jest kierownikiem Kliniki Neurologii, Epileptologii i Rehabilitacji Pediatrycznej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Jest on jedną z takich osób, które w przypadku legalizacji i dopuszczenia do terapii medycznej marihuany miałaby dużo do stracenia. Jóźwiak jeszcze kilka miesięcy temu o medycznej marihuanie mówił, że nie ma wyraźnych i niezbędnych wyników badań, które potwierdzałyby jej skuteczność, a w przypadku zastosowania jej u dzieci powoduje ona zatrzymanie u nich dalszego rozwoju. Jóźwiak był przeciwny Dr. Bachańskiemu, który marihuaną leczył dziewięcioro dzieci.
Żona prof. Jóźwiaka, pani profesor
Dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka w marcu wydała Dr. Bachańskiemu zakaz stosowania medycznej marihuany w leczeniu dzieci, a ponadto Bachański miał zakaz komentowania sprawy w mediach. Oficjalnie jako powód podano brak zgody komisji etyki CZD
Na konferencji prasowej zastępczyni dyrektora ds. nauki Centrum Zdrowia Dziecka prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak (tak, nazwisko nie jest przypadkowe, ponieważ jest to żona profesora Sergiusza Jóźwiaka) powiedziała, że działania Bachańskiego były nielegalne. Szpital miał nie wiedzieć jakie leki, w jakich dawkach i przez jak długi czas Dr. Bachański podawał małym pacjentom.
Co ciekawe, wiedzieli o ty wszyscy lekarze szpitala, a media wręcz wrzały o wiadomościach leczenia dzieci medyczną marihuaną w Centrum Zdrowia Dziecka. Od jej wypowiedzi odcina się jednak Ministerstwo Zdrowia, które przedstawiło wnioski, składane przez Bachańskiego, czyli dokumenty związanie z procedurą tzw. importu docelowego marihuany dla swoich pacjentów. Każdy wniosek wymagał pozytywnego zaopiniowania przez ekspertów ds. neurologii i pediatrii dziecięcej. Jednym z takich ekspertów była prof. Anna Dobrzańska, która pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka. Na leczenie i import marihuany zgodę wydało Ministerstwo Zdrowia.
Projekt EPISTOP prof. Jóźwiaka
Sergiusz Jóźwiak, co większość ludzi nie wie, jest koordynatorem projektu EPISTOP. Na stronie CZD czytamy:
EPISTOP to największy w medycynie projekt koordynowany przez polski ośrodek z dofinansowaniem z Unii Europejskiej w wysokości 10 mln euro. Prace nad projektem będą trwały przez 5 lat, a celem badań jest zrozumienie mechanizmów rozwoju padaczki wczesnodziecięcej. W projekcie, poza Instytutem »Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka«, udział bierze 8 ośrodków klinicznych z Europy oraz 5 laboratoriów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Zastosowanie najnowszych technologii biologii molekularnej, którymi dysponują prestiżowe laboratoria biorące udział w badaniu ma na celu zidentyfikowanie genów i białek odgrywających kluczową rolę w rozwoju padaczki i powstawaniu jej lekooporności. Może to posłużyć w przyszłości odkryciu nowych celowanych leków przeciwko padaczce.
Czyli wiemy o co chodzi. Jóźwiak potępia medyczną marihuanę, bo dostanie 10 milionów euro na projekt, którym będzie kierował.