Jakiś czas temu rząd Irlandii powierzył organowi obywatelskiemu zadanie opracowania krajowej polityki antynarkotykowej. Grupa robocza składająca się z 99 obywateli Irlandii powinna, po zakończeniu okresu konsultacji, przedstawić Parlamentowi zalecenie dotyczące swoich działań.
Niedawno gremium wydało opinię i zaleciło zaprzestanie ścigania posiadania niewielkich ilości nielegalnych narkotyków. Nie wydano jednak zalecenia dotyczącego legalizacji marihuany. Rada Obywatelska głosowała za odrzuceniem wniosku niewielką większością głosów.
Jeden Głos Hamuje Krok w Kierunku Legalizacji
Tylko jednym głosem odrzucono inicjatywę, która opowiadała się za legalizacją marihuany jako narkotyku. Zgromadzenie Obywatelskie ds. Używania Narkotyków (Citizens’ Assembly on Drugs Use) zgodziło się na dekryminalizację ilości wszystkich narkotyków. W przyszłości należy przyjąć podejście do polityki zdrowotnej, które nie będzie już grozić konsumentom karaniem. W Irlandii nie ma jednak być legalnego rynku marihuany.
Irlandczycy Chcą Postępowej Polityki Antynarkotykowej
Przewodniczący Gremium, Paul Reid, określił pracę Citizens’ Assembly on Drugs Use jako najbardziej kompleksową, obszerną i reprezentatywną debatę na temat wszystkich aspektów zażywania narkotyków i polityki antynarkotykowej, jaka kiedykolwiek miała miejsce w Irlandii. Ogólnym przesłaniem grupy zadaniowej dla rządu było to, że ustawodawcy muszą przyjąć znacznie bardziej postępowe podejście do problemu narkotyków w Irlandii. Teraz Oireachtas, jak nazywa się izba niższa parlamentu irlandzkiego, zdecyduje, czy i w jaki sposób wdrożyć propozycje rady obywatelskiej.
Zgromadzenie Obywatelskie Citizens’ Assembly On Drugs Use Debatuje Ponad 200 Godzin
Spotkania obywatelskie, takie jak Citizens’ Assembly on Drugs Use, są sprawdzoną metodą rządu irlandzkiego na angażowanie obywateli w procesy polityczne i decyzje. Obejmują one weryfikację wyników badań, konsultacje z ekspertami i głos zabierają sami obywatele. W kwietniu 2023 roku zgromadzenie 99 wybranych obywateli zebrało się po raz pierwszy, aby omówić krajową politykę antynarkotykową. Od tego czasu przeprowadzono ponad 200 godzin debat, oceniono około 120 prezentacji i wzięto pod uwagę prawie 800 zgłoszeń i wniosków społeczeństwa.
Brak Legalizacji, Ale Możliwy Jest Szybki Postęp
Jak na razie marihuana w Irlandii jest nielegalna, możliwe jest jedynie jej użycie w celach medycznych. Terapia konopiami indyjskimi musi być zatwierdzona w indywidualnych przypadkach przez Ministerstwo Zdrowia. Około rok temu irlandzki poseł Gino Kenny przedstawił parlamentowi projekt ustawy legalizującej posiadanie do siedmiu gramów kwiatów konopi indyjskich i dwóch i pół grama haszyszu na własny użytek przez osoby dorosłe. Jeszcze nie widać prawdziwej legalizacji, ale Kenny już wtedy zakładał, że w tym roku rząd przeprowadzi szerszą debatę na temat reformy polityki dotyczącej konopi indyjskich.