Co To Jest Lecytyna?
Lecytyna jest fosfolipidem, czyli rodzajem tłuszczu, który odgrywa ważną rolę w naszym organizmie i tworzy części błon komórkowych. W medycynie lecytyna jest stosowana w leczeniu wielu chorób, w tym wysokiego poziomu cholesterolu, stanów lękowych, egzemy, chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz zaburzeń pamięci, takich jak choroba Alzheimera i demencja.
Do Czego Stosuje Się Lecytynę?
Lecytyna jest również szeroko stosowana jako dodatek do żywności, ponieważ pomaga stabilizować żywność i działa jako emulgator, który pomaga wiązać składniki, które normalnie nie łączą się ze sobą, takie jak olej i woda. Patrząc na lecytynę z tego punktu widzenia, łatwo zauważyć, że może być przydatna podczas gotowania z konopiami indyjskimi.
Czy Lecytyna Jest Niezbędna w Kuchni Konopnej?
Niekoniecznie. I w wielu przypadkach nawet nie będziesz chciał jej używać, jednak jest kilka zastosowań, w których lecytyna będzie przydatna. Okazuje się, że jest wiele osób, które dodają lecytynę do własnej produkcji masła lub oleju z konopi, jednak wydaje się to nie mieć sensu.
Wiemy, że kannabinoidy, które wyekstrahujemy, takie jak THC, wiążą się z tłuszczami. Lecytyna natomiast pomaga wiązać wodę z tłuszczami. Nie ma więc potrzeby dodawania lecytyny do masła lub oleju konopnego. Dodanie wody i lecytyny podczas przygotowywania naparów może nawet przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ wtedy kannabinoidy zwiążą się z wodą, którą się wyleje.
Kiedy Należy Sięgnąć Po Lecytynę w Kuchni Konopnej?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Lecytynę używamy za każdym razem, gdy chcemy zemulgować lub związać tłuszcz z płynem. W produkcji wyrobów piekarniczych, takich jak ciasta i herbatniki, naturalnie występująca lecytyna jest już zawarta w wielu składnikach, które stosujemy. Jednak niektórzy kucharze chętnie dodają lecytynę do swoich ciast, aby jeszcze bardziej wspomóc ten proces. Jest to jedna z możliwości, ale nie jest to konieczne. Lecytyna pomaga łączyć składniki rozpuszczalne w oleju, takie jak masło konopne, ze składnikami rozpuszczalnymi w wodzie, takimi jak cukier i kakao.
Innymi słowy, lecytyna pomaga utrzymać wszystkie składniki razem i zapewnia, że otrzymasz spójne, gładkie, dobrze ukształtowane, wysokiej jakości jedzenie. Innym powodem stosowania lecytyny w produktach spożywczych z konopi indyjskich jest to, że może ona poprawić trwałość i zapobiec degradacji poprzez zapobieganie oddzielaniu wody i tłuszczów. Ponadto działanie lecytyny może zmniejszyć ryzyko rozwoju pleśni.
Tym samym jest oczywiste, że lecytyna może być pomocna przy produkcji żywności beztłuszczowej, ponieważ w takich przypadkach wiąże się tłuszcz (czyli żywica z trychomów marihuany) z cieczą. Jednak nie wszystkie lecytyny są takie same. Należy unikać jej najbardziej rozpowszechnionej postaci, czyli lecytyny sojowej, ponieważ prawie zawsze jest ona genetycznie modyfikowana, intensywnie przetwarzana i ekstrahowana przy użyciu potencjalnie rakotwórczych rozpuszczalników, takich jak heksan lub aceton. Co więcej, sama soja ma pewne wątpliwe skutki uboczne i nie jest przez wszystkich tolerowana, zwłaszcza przez niektórych alergików.
Lecytyna słonecznikowa, która jest tłoczona na zimno z nasion i przetwarzana tylko w minimalnym stopniu, jest droższa, ale znacznie lepsza. Jeśli chcesz dodać lecytynę do żywności, najlepiej upewnij się, że jest to lecytyna słonecznikowa, ponieważ występuje w postaci drobno sproszkowanej i można ją łatwo zmieszać. Wiele osób przyjmuje lecytynę jako suplement diety, chociaż znajduje się ona również w wielu produktach spożywczych, które zwykle spożywamy, takich jak żółtko jaja, soja, mleko, rośliny strączkowe, awokado, słonecznik i wiele innych.
Często twierdzi się, że dodanie lecytyny do żywności z konopi indyjskich zwiększa jej „biodostępność” i wzmacnia jej działanie. Wydaje się jednak, że różni się to w zależności od osoby i jest też indywidualnie odczuwane. Badania naukowe i laboratoryjne nie wydają się potwierdzać teorii spotęgowanego highu.
Testy laboratoryjne nie wykazują wzrostu mocy marihuany w takich produktach, użytkownicy mówią tylko, że czują się bardziej na haju. Kiedy ówczesna redaktorka działu spożywczego High Time, Elise McDonough, przeprowadziła wielki eksperyment z masłem konopnym, w którym testowano różne metody jego produkcji, partia wykonana z lecytyną wykazała najmniejszą ilość THC.
Tak więc stosowanie lecytyny w celu większej biodostępności kannabinoidów wydaje się być przedmiotem dyskusji, podobnie jak jej stosowanie w pieczeniu z konopiami indyjskimi. Jest jednak jasne, że lecytyna odgrywa istotną rolę w produkcji różnych produktów spożywczych i jadalnych, które wymagają dodatkowego wiązania.