Dlaczego Zażywanie Ecstasy Powoduje Problemy z Pamięcią

Regularne zażywanie ecstasy może zaburzać zdolność zapamiętywania. Jak sugeruje ostatnie badanie, zmiany w sieci obszarów mózgu mogą być tego przyczyną.

W badaniu probanci mieli za zadanie zapamiętać 15 słów. Wydaje się, że to mała liczba. Ale po upływie dwóch i kolejnych 24 godzin, jedno czy dwa słowa mogą umknąć. Zwłaszcza, gdy uczestnikom badania czytane są inne, nieistotne listy słów.

Test polegał na przetestowaniu tak zwanej pamięci werbalnej. Kiedy zapamiętujemy słowa, nasz mózg wytwarza dla nich coś w rodzaju „wewnętrznego głosu”. Powtarza wyuczone informacje, utrwalając je w pamięci. Rebecca Coray i jej zespół z Uniwersytetu w Zurychu i Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie sprawdzili, jak dobrze radzą sobie z tym osoby zażywające ecstasy w porównaniu z osobami abstynencyjnymi.

Osoby Zażywające Ecstasy Częściej Doświadczają Trudności w Zapamiętywaniu

W badaniu wzięły udział 44 osoby, które regularnie zażywały ecstasy, oraz 41 osoby, które nie zażywały ecstasy. Przeprowadzono tak zwaną analizę włosa. Obie grupy były porównywalne pod względem wykształcenia, inteligencji werbalnej i innych ważnych cech. Średnia wieku wynosiła 30 lat. Po tym, jak wszyscy uczestnicy przeszli różne testy pamięci, ich aktywność mózgu została zarejestrowana za pomocą rezonansu magnetycznego i wykonano obrazowe skany mózgu.

Podobnie jak we wcześniejszych badaniach, osoby zażywające ecstasy miały większe trudności z zapamiętaniem słów z listy w porównaniu z grupą kontrolną, w której byli sami abstynenci. Skany mózgu ujawniły różnice w aktywności mózgu pomiędzy pacjentami a grupą kontrolną.

Częściowo Słabsze, a Częściowo Silniejsze Sieci Obszarów Mózgu

Słabsze wyniki testów w grupie spożywającej ecstasy można było powiązać ze zmianą połączeń w różnych obszarach mózgu. Niektóre obszary były silniej, a inne słabej ze sobą połączone. Słabsze połączenia dotyczyły obszarów, w których przetwarzane są informacje słuchowe, takie jak słowa mówione. Mogło to mieć negatywny wpływ na „wewnętrzny głos”, w wyniku czego ludzie mają trudności z zapamiętywaniem słów w pamięci długotrwałej.

W przypadku osób zażywających ecstasy inne sektory były jednak nieco bardziej powiązane niż u grupy kontrolnej. Mózg, zgodnie z interpretacją zespołu badawczego, wydaje się próbować zrekompensować deficyty wywołane przez ecstasy poprzez silniejsze sieci w innych obszarach. Proces ten nazywa się plastycznością. Jest to ogólna zdolność adaptacyjna mózgu, która umożliwia uczenie się. Jednak, jak pokazują wyniki testów, próby adaptacyjne mózgu nie wydają się w pełni kompensować braków.

Przyczyną Może Być Zaburzony Metabolizm Serotoniny

Według zespołu badawczego regiony słabo połączone mają zwiększoną gęstość receptorów serotoninowych. Wcześniejsze badania wykazały, że ecstasy zmienia chemię mózgu, zmniejszając dostępność serotoniny dla mózgu. Chociaż badania nie wykazały, że ecstasy jest przyczyną słabszych powiązań, naukowcy uważają, że obszary te mogą być wrażliwe na spadający poziom serotoniny.

Źródła:
Coray, R. C., Zimmermann, J., Haugg, A., Baumgartner, M. R., Steuer, A. E., Seifritz, E., Stock, A. K., Beste, C., Cole, D. M., & Quednow, B. B. (2023). The functional connectome of 3,4-methyldioxymethamphetamine-related declarative memory impairments. Human brain mapping, 44(15), 5079–5094. https://doi.org/10.1002/hbm.26438

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.