Według nowego badania marihuana dostępna na receptę ma wiele pozytywnych skutków dla jakości życia pacjentów z przewlekłymi chorobami. Okazuje się, że leczenie można coraz częściej uzupełniać terapeutycznymi produktami z konopi, gdyż stanowią one świetną alternatywę dla konwencjonalnych leków i są przez pacjentów zwykle dobrze tolerowane, jeśli wykluczy się możliwe niepożądane interakcje.
Pacjenci przyjmujący medyczną marihuanę na receptę zgłaszają mniejsze bóle i nudności, lepszy sen i szybciej gojące się stany zapalne. Co jest ważne i co należy wziąć pod uwagę, aby kannabinoidy, jako wysoce skuteczne, naturalne substancje, mogły uczynić życie bardziej znośnym w chorobie, ale nie zaszkodziły?
Medyczne Badania Nad Konopiami Na Pograniczu Mitu i Prawdy
W nowym badaniu dotyczącym konopi indyjskich i jakości życia naukowcy zwracają się bezpośrednio do osób dotkniętych chorobą i ich samopoczucia. Metodycznie badanie to tym razem nie zajmuje się pojedynczymi substancjami, takimi jak THC i CBD, a także nie ma pojedynczego porównania efektu terapeutycznego roślin konopi z efektem innych preparatów.
Kannabinoidy i terpeny, z których niektóre działają odurzająco, inne z kolei stymulują organizm i ich interakcja z ludzkim układem endokannabinoidowym są równie powszechną wiedzą w międzynarodowych badaniach nad konopiami i często potwierdzają to, co i tak jest znane i sprawdzone od dawna.
Haszysz i marihuana są terapeutycznymi hitami leczenia już od tysięcy lat, a wiele krajów w końcu to rozpoznaje, wydając recepty na medyczną marihuanę. Obecne badanie pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie trudno jest uzyskać receptę na medyczna marihuanę. Prawie wszędzie na świecie nadal istnieją biurokratyczne i ideologiczne blokady dla obywateli i naukowców, nawet w przypadku legalnego przepisywania marihuany. Debata o medycynie konopnej jest naznaczona fałszywymi doniesieniami i wyolbrzymianiem rzadkich zagrożeń.
Pomimo wszystkich pozytywnych cech medycznych, konopie indyjskie mogą być dla niektórych grup osób niekorzystne. Chociaż substancje czynne marihuany mogą w niektórych przypadkach pomóc nawet dzieciom chorym na epilepsję, to jednak słusznie nie jest ona dostępna dla nieletnich.
Dorośli nie powinni oczekiwać cudów od kwiatów marihuany, a pacjenci powinni być szczegółowo informowani o skutkach ubocznych, zarówno korzystnych, jak i potencjalnie niebezpiecznych. Naukowcy w Wielkiej Brytanii również musieli być ostrożni i zweryfikować poprawioną jakość życia dzięki marihuanie.
Dane Empiryczne Pokazują: Szczególnie Kwiaty Marihuany Są Skuteczne i Wszechstronne
W brytyjskim badaniu uczestniczyło łącznie 1378 pacjentów, którzy przez cały rok byli oceniani w regularnych odstępach czasu. Aspekty demograficzne i fizyczne zostały wzięte pod uwagę w taki sam sposób, jak przyjmowane przez nich leki oraz zażywanie konopi indyjskich, które niestety często odbywa się w ukryciu ze względu na ograniczoną dostępność, bez konsultacji z lekarzem, na własny koszt i ze wszystkimi zagrożeniami, jakie ma w ofercie czarny rynek.
Medyczne produkty z konopi poprawiły jakość życia, zwłaszcza poprzez zmniejszenie lęku i poprawę snu, podczas gdy marihuana jako suszone kwiaty konopi może zrobić jeszcze więcej dla pacjentów niż koncentraty, takie jak olej THC lub suplementy przyjmowane podjęzykowo. Ze względu na częste i typowe skutki uboczne marihuany, od suchości błony śluzowej jamy ustnej do zwiększonego apetytu, badani nie czuli się upośledzeni. Spodziewano się, że kohorta, która miała doświadczenie przed rozpoczęciem badania, uzyskała lepsze wyniki.
Zdaniem badaczy, odpowiednie przeszkolenie lekarzy mogłoby znacznie złagodzić większość początkowo odczuwanych nieprzyjemnych skutków zażywania konopi indyjskich. Jak wiadomo, nieświadome spożycie THC nie jest relaksującą przyjemnością. Jeśli jednak przed spożyciem marihuany zostaniemy poinformowani o jej działaniu i możliwych skutkach ubocznych, to może to polepszyć jakość życia w chorobie. Kwestia, czy są za to odpowiedzialne same kannabinoidy, czy też ich interakcja z organizmem, zostanie teraz zbadane w dalszych badaniach.