Długoterminowe badanie przeprowadzone w Szwajcarii sugeruje, że wczesne rozpoczęcie używania konopi indyjskich zwiększa ryzyko depresji lub tendencji samobójczych w dorosłym życiu.
„Paląc zioło, całkowicie odcięłam się od przyjaciół, rodziny i hobby”, pisze 31-letnia Julia. Skorzystała ona z programu „Quit the Shit”, aby zaprzestać używania marihuany. Wielu uczestników tego programu, tak jak Julia, w trakcie spożywania marihuany coraz bardziej wycofywało się z życia społecznego, nieustannie czując się zmęczonymi, bezsilnymi i beznadziejnymi. To mogą być objawy depresji.
Już od dłuższego czasu w nauce obserwuje się istniejący związek pomiędzy marihuaną a depresją. Według badań, niektórzy użytkownicy konopi indyjskich rozważają nawet odebranie sobie życia. Szczególnie wczesne rozpoczęcie używania konopi indyjskich jest uważane za czynnik ryzyka wystąpienia depresji i tendencji samobójczych. W badaniach nie można jednak z całą pewnością stwierdzić, czy zażywanie konopi indyjskich jest przyczyną problemów psychologicznych, czy tylko współistniejących z innymi problemami, jak sugerowano w poprzednim badaniu. Można też sobie wyobrazić, że depresja i tendencje samobójcze poprzedzają konsumpcję, a palenie służy jedynie odwróceniu uwagi od problemów.
Badanie Długoterminowe Trwające Ponad 30 Lat
Ostatnio opublikowano najnowsze badanie kohortowe ze Szwajcarii na temat konopi indyjskich i problemów ze zdrowiem psychicznym. 591 osób w ciągu 30 lat kilkakrotnie pytano o ich spożycie marihuany i stan zdrowia. W pierwszym badaniu w 1978 roku uczestnicy mieli od 19 do 20 lat. Prowadzący badania Michael Hengartner i jego zespół zidentyfikowali szereg innych czynników oprócz używania konopi indyjskich, które mogą być związane z depresją w wieku dorosłym. Może to być, na przykład, emocjonalnie zimny klimat rodzinny lub konsumpcja innych narkotyków.
Wyniki potwierdziły podejrzenie: osoby, które już w wieku nastoletnim używały konopi indyjskich, są bardziej narażone na depresję i późniejsze skłonności samobójcze. Związek wynika z relacji dawka-oddziaływanie: im młodsi byli uczestnicy przy spożyciu pierwszego jointa i im częściej palili w młodym wieku, tym większe występowało i nich ryzyko depresji i skłonności samobójczych. Według badaczy fakt ten sugeruje, że konopie indyjskie rzeczywiście powodują problemy psychologiczne.
Różne Wyjaśnienia
Jednym z możliwych wyjaśnień jest fakt, że wczesne używanie konopi indyjskich zakłóca rozwój mózgu i prowadzi do zmian neurobiologicznych, które następnie zwiększają ryzyko wystąpienia depresji. Według badaczy możliwe jest również, że młodzi ludzie regularnie używający konopi indyjskich tracą zainteresowanie dobrą edukacją szkolną, co pośrednio przyczynia się do pojawienia się depresji. Na przykład badania wykazały, że wczesne używanie konopi indyjskich zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnego zakończenia nauki szkolnej lub ukończenia jej ze słabszym wynikiem.
Jednakże Hengartner i jego zespół w swoim badaniu nie mogli udowodnić, że konopie indyjskie są przyczyną depresji i tendencji samobójczych. Nie można było wykluczyć, że respondenci mieli już problemy psychologiczne jako młodzi ludzie, tj. przed pierwszym badaniem, co motywowało ich do rozpoczęcia używania konopi indyjskich. Ostatecznie, według badaczy, można sobie wyobrazić, że związek pomiędzy depresją i tendencjami samobójczymi z używaniem konopi indyjskich jest wynikiem różnych ścieżek rozwoju.