Zawał Serca Po Zażyciu Marihuany i Gazu Rozweselającego

Jak Szkodliwe Jest Mieszane Spożycie Różnych Używek

Opis przypadku ze Szwajcarii wskazuje, że jednoczesne stosowanie marihuany i podtlenku azotu może powodować zwiększone ryzyko zawału serca.

27-letni mężczyzna udaję się na izbę przyjęć szpitala Inselspital w Bernie z bólami w klatce piersiowej. Badanie wykazuje, że mężczyzna cierpi na ostry zawał serca. Czynnikiem wyzwalającym jest blokada naczynia sercowego. W takich przypadkach ważna jest szybka pomoc, ponieważ nieleczony może doprowadzić do obumarcia części mięśnia sercowego, co wiąże się z zagrożeniem życia. Za pomocą cewnika naczyniowego udało się ponownie rozszerzyć naczynie. Po dwóch dniach obserwacji mężczyzna został zwolniony do domu.

27-latek przyznał się do spożycia marihuany i podtlenku azotu na około dwie godziny przed wystąpieniem bólu w klatce piersiowej. Według zespołu badawczego, istnieją dowody na zwiększone ryzyko zawału serca zarówno w przypadku używania marihuany, jak i gazu rozweselającego. Na przykład, ostatnie badanie wykazało, że u młodych dorosłych podwaja się ryzyko zawału serca, jeśli używają oni marihuany.

W historii choroby mężczyzny występowały inne czynniki ryzyka. Należą do nich palenie tytoniu, zaburzenia lipometaboliczne, które dopiero niedawno zostały zdiagnozowane oraz nowotwór węzłów chłonnych, który został pomyślnie wyleczony trzy lata temu. Wszystkie powyższe czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca. Z punktu widzenia zespołu medycznego prowadzącego leczenie ważne jest jednak zwrócenie uwagi na możliwe ostre zagrożenia związane z mieszanym stosowaniem konopi indyjskich i podtlenku azotu.

Uszkodzenie Wewnętrznych Ścian Naczyń

W przypadku obu substancji istnieją przesłanki wynikające z badań, że mogą one uszkadzać warstwę komórek na wewnętrznych ścianach naczyń, czyli śródbłonek. Może to powodować powstawanie zatorów, tzw. skrzeplin, i blokować naczynia. Jeśli jest to naczynie sercowe, istnieje ryzyko zawału serca. W przypadku 27-latka, zdaniem zespołu medycznego, przyczynę mogło stanowić mieszane zażywanie narkotyków. Biorąc jednak pod uwagę inne czynniki ryzyka, nie jest jasne, co i w jakim stopniu się do tego przyczyniło.

Po udanym leczeniu 27-latek otrzymał zalecenie zmiany stylu życia oraz przyjmowania leków. Obejmują one zaprzestanie palenia i powstrzymanie się od dalszego zażywania narkotyków. Badanie kontrolne po sześciu miesiącach wykazało, że pacjent prawdopodobnie w jak największym stopniu zastosował się do zaleceń. Nie zażywał narkotyków i przynajmniej ograniczył palenie. Ponadto regularnie uczestniczył w programie rehabilitacyjnym. Ból w klatce piersiowej nie powrócił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.