E-Papierosy a Całkowite Rzucenie Palenia

Powrót do Nałogu Jest Bardziej Prawdopodobny Przy Używaniu E-Papierosów

Badanie podłużne z USA sugeruje, że jeśli chcesz rzucić palenie tytoniu, lepiej jest całkowicie zrezygnować z nikotyny niż przerzucić się na e-papierosy.

Nowy rok to oczywiście nowe postanowienia i tak oto wiele osób wykorzystuje przełom roku jako okazję do rzucenia palenia. Jednak nie wszyscy całkowicie przestają palić. Niektórzy palacze przerzucają się na e-papierosy. Ale czy elektryczna wersja papierosa pomaga w trwałym odstawieniu tego nałogu? Kwestia ta została zbadana w dużym amerykańskim badaniu.

Prowadzący badanie John Pierce i jego zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeanalizowali dane pochodzące z reprezentatywnego badania kohortowego. W trzech ankietach wzięło udział ponad 13 000 palaczy. Po wstępnym badaniu przeprowadzono dwa badania kontrolne, każde w odstępie jednego roku.

Około Jednej Trzeciej Palaczy Przestawiła Się Na Inne Produkty Zawierające Nikotynę

Podczas pierwszego badania kontrolnego 9 procent uczestników stwierdziło, że w międzyczasie rzuciło palenie tytoniu. Spośród obecnie byłych palaczy 63 procent stwierdziło, że całkowicie zrezygnowało z nikotyny. Z drugiej strony 37% byłych palaczy stwierdziło, że przerzuciło się na inne produkty zawierające nikotynę. 23% używało e-papierosów, z czego 18% nawet codziennie. Inni używają cygar, sziszy, tytoniu do żucia lub bezdymnych produktów tytoniowych.

Następnie zespół badawczy sprawdził, ilu respondentom udało się skutecznie powstrzymać od palenia papierosów przez cały następny rok. Każdy, kto podczas drugiej rozmowy kontrolnej stwierdził, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wypalił choćby jednego papierosa, został uznany za osobę, która powróciła do nałogu.

Ocena wykazała, że spośród osób, które nie paliły i nie palą, 51 procent nadal zachowywało abstynencję podczas drugiego badania kontrolnego. Wśród osób, które przerzuciły się na e-papierosy, tylko 42% pozostało bez nałogu. Osoby te były zatem bardziej narażone na nawrót palenia tytoniu niż osoby, które całkowicie zaprzestały używania produktów zawierających nikotynę.

Większe Szanse Na Sukces Przy Całkowitym Zrezygnowaniu z Palenia

„Gdyby przejście na e-papierosy było realnym sposobem na rzucenie palenia, wówczas osoby, które przeszły na e-papierosy, powinny mieć znacznie niższe wskaźniki powrotu do palenia papierosów. Nie znaleźliśmy na to żadnych dowodów” – wyjaśnia Pierce. Wręcz przeciwnie, niniejsze badanie wykazało, że większe szanse powodzenia ma całkowita rezygnacja z nikotyny.

Zdaniem zespołu badawczego inne badania z krótszym okresem obserwacji z pewnością mogłyby dostarczyć dowodów na to, że e-papierosy pomagają rzucić palenie. W dłuższej perspektywie jednak tak nie jest. Pierce mówi: „Rzucenie palenia jest najważniejszą rzeczą, jaką palacze mogą zrobić dla poprawy swojego zdrowia. Dowody wskazują, że przejście na e-papierosy nie zwiększa prawdopodobieństwa zerwania z nałogiem, a wręcz je zmniejsza.”

Należy zauważyć, że osoby, które przestawiły się na e-papierosy, średnio były silniej uzależnione od tytoniu, a także podjęły kilka prób rzucenia palenia. Zdaniem zespołu badawczego można sobie wyobrazić, że przejście na nieco mniej szkodliwe produkty nikotynowe jest tylko pośrednim krokiem w kierunku całkowitej abstynencji. Powinno to zostać wyjaśnione w przyszłych badaniach z dalszą obserwacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.