Jak Marihuana Może Zmienić Życie Wielu Ludzi w Ameryce Łacińskiej
Girfa, Soñadora, marihuana lub marijuana w Meksyku, na Antylach lub w Stanach Zjednoczonych, Cangonha, Aliamba, Da-Boa, Canhama, ópio do pobre, Mulatinha, Pito, Rafe, Liamba lub Maconha w Brazylii. Mariquita, Zacate, Hierba Santa lub Hierba Verde w Kostaryce.
Konopie indyjskie, w zależności od wiedzy i doświadczenia każdego kraju z tą rośliną, otrzymują różne nazwy. Jednak społeczności walczą o używanie konopi indyjskich nie tylko ze względu na jej właściwości lecznicze, ale także ze względu na jej znaczenie rytualne i duchowe. Określenie mariguana jest rzekomo związane z faktem, że uzdrowiciele nazywani byli najczęściej „María” lub „Juana” i wykorzystywali je do celów leczniczych.
Marihuana Jako Symbol Wszechstronności i Odporności
Nic więc dziwnego, że rdzenni mieszkańcy szybko zaczęli kultywować marihuanę na żyznych glebach swoich regionów i zyskała na popularności, gdy tylko nasiona trafiły do Ameryki. Ci, którzy z zadowoleniem przyjęli wprowadzenie tych nasion, to plemiona Uto-Azteków, których język nazywa się ”Nahuatl” i jest obecnie używany przez mieszkańców amerykańskich stanów Nevada, Kolorado i Utah. Rozprzestrzenił się na terenach górskich na północ i zachód od Jalisco/Meksyk.
Tutaj możemy znaleźć inną wersję pochodzenia tego słowa, tym razem od Nahuatl malli – co oznacza „trawa do tkania” – oraz huana, która jest kojarzona z Thauhani i oznacza „zmieniona w ciele i umyśle”. W czasach chwały Nahuatl był ulubionym wspólnym językiem, który łączył różne narody żyjące w Meksyku-Tenochtitlan.
Ponieważ cywilizacje prehiszpańskie posiadały świetne znajomości w botanice i rolnictwie, roślina konopi z powodzeniem została wprowadzona do tego regionu, co w czasach Hernana Cortésa przyciągnęło uwagę firm przemysłowych. Zdobywca Azteków zażądał sprowadzenia konopi do Nowej Hiszpanii. W 1530 roku Pedro Cuadrado, urodzony w Alcala de Henares, przybył do Meksyku z nasionami konopi, a druga Audiencia zatwierdziła siew konopi do wykorzystania w przemyśle włókienniczym.
W 2018 roku po długiej walce z takimi przeszkodami jak nielegalność marihuany i jej zakaz została uchwalona ustawa po tym, jak Pierwszy Senat Sądu Najwyższego Meksyku orzekł na korzyść medycznego stosowania marihuany. W tym północnoamerykańskim kraju nastąpiła długa seria wydarzeń, które w styczniu 2020 roku doprowadziły do powstania pierwszego Stowarzyszenia Indygenicznych Konopi.
Społeczności Rdzenne: Praktyczne Doświadczenie Uprawy Konopi Indyjskich w Ameryce Łacińskiej
Association of Indigenous Cannabis Growers (AIDPC) koncentruje się na medycznej marihuanie uprawianej zgodnie ze standardami prawa meksykańskiego. Działalność AIDPC jest możliwa dzięki Oaxaca-Highland, interdyscyplinarnej grupie z 15-letnim doświadczeniem w pracy nad medyczną marihuaną w różnych dziedzinach, w tym w kwestiach prawnych, technicznych, podatkowych i związanych z pracą. W tych rdzennych społecznościach z Oaxaca preferowane są kobiety.
Obecnie, dzięki meksykańskiej ustawie o medycznej marihuanie, 80 producentów z 10 rdzennych społeczności w Oaxaca posiada licencję na legalną uprawę i zbiór marihuany do celów medycznych. Tworzenie miejsc pracy i zatrzymanie migracji do Stanów Zjednoczonych to niektóre z powodów, które skłoniły Wspólnotę do przejęcia uprawy konopi indyjskich. Rentowność jest wyższa niż w przypadku kukurydzy, a nasiona są stosowane jako dodatki do żywności, aby jak najlepiej wykorzystać ich zalety.
Branża związana z „zielonym złotem” – jak dziś nazywa się marihuanę – ciągle się rozwija i rośnie. Uprawy te tworzą miejsca pracy i zwiększają zyski na rynkach na całym świecie. Przedsiębiorcy zwracają się do różnych platform crowdgrowingowych w celu zwiększania stóp rentowności z uprawy medycznej marihuany. Kapitał i produkcja niwelują zaangażowanie, dzięki któremu społeczności zajmujące się konopiami indyjskimi i utrzymujących się dzięki tej branży mogą się rozwijać.
Członkowie Association of Indigenous Cannabis Growers prowadzą obecnie uprawy w kilku gminach, w tym w San Pablo Güila, San Dionisio Ocotepec i San Nicolás Yaxe. San Pablo Güila jest pierwszą tubylczą społecznością w Meksyku, która rozpoczyna proces ubiegania się o pozwolenie na uprawę, organizuje działania i zakłada przedsiębiorstwa wiejskie związane z przemysłem konopi indyjskich w całym Meksyku.