SYMPTOMY Przy mączniaku liście są częściowo pokryte białym, pudrowym nalotem. Jego rozprzestrzenianie następuje bardzo szybko i pokrywa całą powierzchnię rośliny. Na liściach w późniejszym przebiegu mogą występować brązowe obumarłe miejsca.
OPIS Mączniak to rodzaj infekcji grzybnej, która często rozwija się na wolnym powietrzu i w ciepłym, suchym klimacie. Może jednak też rozwinąć się w pomieszczeniach. Z reguły bardzo szybko się rozprzestrzenia, pokrywa całe liście do momentu, aż te obumrą. Potrzebnie jest natychmiastowe leczenie, ponieważ zarodniki mączaka mogą się rozprzestrzenić w pomieszczeniu i w ten sposób ponownie zaatakować rośliny.
ZWALCZANIE Atak mączniaka może wskazywać na nieodpowiedni klimat roślin w pomieszczeniu. Musimy więc jak najszybciej znaleźć przyczynę i ją zwalczyć. Przede wszystkim musi być dobra cyrkulacja powietrza i wietrzenie. Prąd powietrza z wentylatora musi docierać do każdego liścia. Także temperatura i wilgotność powietrza muszą zostać sprawdzone.
Mączniak powstaje zazwyczaj w ciepłym i suchym otoczeniu, czyli przez niedostateczne wietrzenie, które może występować przy za gęstym poroście roślin na za małej powierzchni. W razie czego, można usunąć jedną roślinę z uprawy. Takim sposobem pozbędziemy mączniaka jego doborowego klimatu i tym sposobem zadziałamy u sedna problemu.
Aby zwalczyć mączniak musimy użyć środków grzybobójczych, których większość jest pochodzenia chemicznego, dlatego nie wchodzą w rachubę, gdy nasze zioło jest przeznaczone do palenia. Istnieją natomiast też naturalne środki grzybobójcze, które nie są tak agresywne, ale mniej niebezpieczne. Należy ich używać raz w tygodniu i nawet w pierwszej fazie kwitnienia.
Są to środki na bazie lecytyny, które wydobywa się z rośliny soi i tylko takich mamy używać. Te atakują błonę komórkową mączniaka i go w ten sposób zabijają. Nie należy używać środków z siarką i miedzią.
CZĘSTOŚĆ Mączniak występuje dosyć rzadko.