Po nowym badaniu z Australii coraz więcej epileptyków redukuje swoje ataki padaczki za pomocą cannabisu. Według zdania znacznej większości pacjentów, którzy już wypróbowali ten rodzaj terapii, jest ona o wiele bardziej skuteczna i niesie za sobą mniej skutków ubocznych niż zażywanie pospolitych leków dostępnych w aptece.
W ogólnokrajowym badaniu brało udział 1.000 epileptyków, z których 14 procent zażywało cannabis albo preparaty z niego wytworzone do leczenia swoich symptomów choroby. Jak się okazuje wyniki tego badania są bardziej niż zaskakujące.
90 procent osób dorosłych opisuje skuteczne wyleczenie wszystkich ataków, u dzieci liczba ta wynosi 71 procent. Badania te ukazały się w czasopiśmie Epilepsy & Behaviour jako wspólny projekt Epilepsy Action Australia i Uniwersytetu w Sydney. Projekt ten był wspierany przez dziadków trzyletniej dziewczynki, która cierpi na bardzo rzadką formę epilepsji.
W 2015 roku ofiarowali oni 33,7 milionów dolarów dla Inicjatywy Lambert na badania dotyczące medycznej marihuany. Według wypowiedzi naukowców większość pacjentów używała terapeutyczny cannabis, aby znaleźć skuteczniejszą i związaną z mniejszą ilością skutków ubocznych alternatywę dla tradycjonalnych, tak zwanych antyelektrycznych lekarstw.
Kierująca badaniami Anastasia Suraev powiedziała, że mając na uwadze granice badań nie należy zapominać o tym, że znaczna część dorosłych epileptyków oraz dzieci już używali preparaty na bazie cannabisu do leczenia swojego stanu. Ponadto dodała ona, że rola kannabinoidów przy epilepsji musi być jeszcze gruntownie przebadana.
Carol Ireland, która jest dyrektorką Epilepsy Action Australia i która również brała udział w badaniach, powiedziała, że najwięcej osób chorych na epilepsję w Australii zaczęło korzystać z medycznej marihuany po tym, jak tradycjonalne leczenie nie przynosiło żadnych albo zadowalających skutków.
Ważnym jest, aby szczególnie skupić się na informowaniu chorych oraz doszkalaniu lekarzy o tej alternatywnej metodzie albo upewnić się, że epileptycy będą mieli zapewniony pełny dostęp preparatów cannabisowych, aby nie musieli zaopatrywać się w nie poprzez nielegalne i tym samym niebezpieczne dla ich zdrowia i życia źródła.