Czy cannabis to źródło młodości dla ludzkiego mózgu?

Związek THC, który jest zawarty w cannabisie odwraca procesy starzenia się mózgu u myszy. Teraz naukowcy chcą to przetestować na ludziach.

Według wyników badań przeprowadzonych w dawnej stolicy zachodnich Niemiec, Bonn, małe ilości Tetrahydrocannabinolu, czyli THC, poprawiają słabnącą sprawność mózgu u starych myszy. Badania wykazały, że związek THC zmienia proces starzenia się mózgu u myszy.

W jednym z badań klinicznych naukowcy chcą teraz zbadać, czy THC może znormalizować funkcje mózgu u starszych osób, u których wykryto początki demencji Alzheimera albo lekkiej demencji starości.

Badania te mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, jak mówi Profesor Andreas Zimmer z Uniwersytetu w Bonn. Medyczna marihuana jest już od dawna badana, w związku z tym wiadomo już, że praktycznie wszystko, co działa na myszy, działa też i u człowieka. Jak mówi Prof. Andreas Zimmer z tego powodu jest on optymistycznie nastawiony na to, że wyniki będą przenośne.

Naukowcy z Bonn zajmują się już od 15 lat badaniem systemu receptorów na który działa cannabis na mysim modelu. Wszystkie wyniki pokazały, że system endokannabinoidowy jako część systemu układu nerwowego ma wpływ na wszystkie procesy starzenia.

„Aktywność tego systemu zmniejsza się u starzejących się zwierząt i towarzyszy on typowym symptomom starzenia jak osteoporoza, pomarszczona skóra oraz zmniejszająca się wydajność kognicyjna.” – mówi Profesor Zimmer.

Zmniejszająca się aktywność systemu oraz zjawiska starzenia się idą parą w parę. Naukowcy zadali sobie dlatego pytanie, czy spadającą aktywność systemu w starszym wieku można odwrócić poprzez stymulacje z jednym ze składników cannabisu.

Dlatego podali oni myszom w wieku dwóch, dwunastu oraz 18 miesięcy przez okres czterech tygodni małe dawki THC. Potem przetestowali oni umiejętność nauki oraz wydajność pamięci tych zwierząt. Między innymi na przykład umiejętność orientacji oraz rozpoznawanie innych osobników.

Myszy, które otrzymywały tylko placebo, okazywały naturalne i typowe dla wieku utraty zdolności nauki oraz pamięci. Funkcje kognicyjne zwierząt, którym podawano cannabis, były za to tak samo dobre jak u zwierząt w wieku dwóch miesięcy.

O tym, że te wyniki są możliwe do uzyskania również na ludziach, pokazują badania z Izraela. Podawano tam mieszkańcom domu starców cierpiącym na brak apetytu i zaburzenia snu cannabis. Jak mówi profesor Zimmer wielu z nich było po tym również duchowo o wiele bardziej żywi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.