sklep z nasionami marihuany, thc-thc.com

Tysiące uciekają z miasta śmierci. Ponad 3 tys. ofiar narkotykowej wojny

W 2010 roku w graniczącym z USA meksykańskim mieście Ciudad Juarez ofiarą narkotykowej wojny padło 3111 osób – podały miejscowe władze. To rekord. Mimo wysiłków wojska i policji narkotykowe kartele wygrywają – z opętanego wojną dwóch gangów miasta uciekają dziesiątki tysięcy ludzi.

Tysiące uciekają z miasta śmierci. Ponad 3 tys. ofiar narkotykowej wojny, GrowEnter

Po zachodzie słońca niektóre dzielnice Ciudad Juarez wyglądają jak wymarłe. Nawet centrym miasta. Straszą zamknięte na głucho budki z taco i hamburgerami i lodami. Nikt nie otwiera aptek, dealerów samochodowych, można też natknąć się na opuszczone gabinety lekarskie. Wszędzie widać tabliczki „wynajmę” i „sprzedam”.

Exodus ze stolicy przemocy

Ale do przygranicznego Ciudad Juarez nikt nie chce się przeprowadzać. Wręcz przeciwnie – z rządzonego przez narkotykowe gangi miasta uciekają setki tysięcy ludzi. Leżące po przeciwnej stronie granicy do El Paso w Teksasie meksykańskie miasto jest areną najkrwawszych rozgrywek między rywalizującymi ze sobą narkotykowymi mafiami i policją. Zwykli obywatele nie mogą znieść strzelanin, podpaleń, grabieży, mordów, porwań, egzekucji, haraczy i rozbojów. I masowo uciekają z miasta. Ci, którzy mogą, do leżącego po drugiej stronie granicy El Paso. Dziesiątki małych i średnich przedsiębiorców, restauratorów, właścicieli warsztatów i punktów usługowych rozpoczęło już po drugiej stronie granicy nowe życie – z dala od wyludniającego się miasta.

– Jedna, dwie, trzy, cztery, i dwie kolejne w bloku obok – Laura Longoria pokazuje palcem na domy, z których wyprowadziły się rodziny jej sąsiadów. 36-letnia sprzedawczyni straciła niedawno pracę. Pracodawca zamknął sklep, w którym pracowała, bo nie stać go było na płacenie haraczu bandytom. Czarę goryczy przelało porwanie nastoletniego sąsiada państwa Longoria. Mąż sklepikarki, Enrique Mondragon, pracownik firmy autobusowej, poprosił w pracy o przeniesienie. „Gdziekolwiek” – mówi agencji „AP” Enrique. Rodzina czeka na decyzję.

Kartele walczą o dominację w mieście

Od wybuchu „wojny” między gangiem Juarez i działającym w całym Meksyku kartelem Sinaloa w 2008 r. w Ciudad Juarez zginęły tysiące osób: w 2008 roku – 1587, w 2009 r. – 2643, a w 2010 rekordowe 3111. W najtragiczniejszym miesiącu – październiku – śmierć poniosło 359 osób – powiedział Arturo Sandoval, rzecznik prokuratury stanu Chihuaha, w którym leży Ciudad Juarez. Z 1,4 – milionowego miasta uciekło już, według różnych szacunków, od 110 do 230 tys. osób.

Wojna z narkobaronami

Po tym, jak w 2006 roku prezydent Meksyku Felipe Calderon wypowiedział narkotykowym bandytom bezwzględną wojnę, w całym Meksyku zginęło 30 tys. osób. Ale to w Ciudad Juarez miała miejsce śmierć ponad 5 tys. z nich. Kiedy do Juarez, będącego rewirem gangu o tej samej nazwie, wkroczył kartel Sinaloa, ulice spłynęły krwią zabitych w walce o dominację w mieście. Masakry, ucinanie głów, filmy na YouTube pokazujące tortury i zamachy bombowe stały się codziennością. Nic dziwnego, że już 74 tys. mieszkańców dotkniętego przemocą miasta uciekło na drugą stronę granicy, do El Paso. W całym 2010 roku nagłą śmiercią zmarły tam 3 osoby, w tym jeden samobójca.

„To miasto umiera”

– To miasto umiera. Nikt go nie kontroluje – mówi 50-letni właściciel fabryki, który przeprowadził się do El Paso po tym, jak w 2009 roku przeżył porwanie. Przetrzymywanemu w ukryciu, skrępowanemu i zakneblowanemu mężczyźnie udało się poluzować więzy i głośnym krzykiem zaalarmować sąsiadów, którzy wezwali na pomoc wojsko.

Jeśli Laura Longoria i jej rodzina wyprowadzą się z Juarez, ich dom błyskawicznie padnie łupem szabrowników i wandali. A być może i na nim, tak jak na innych opuszczonych budynkach mieszkalnych, ktoś napisze sprejem „ilu jeszcze?”

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inne strony, blogi i fora o tematyce marihuany, konopi indyjskich, cannabis:

thc info foto thc uprawa indoor thc news tematy o marihuanie grow enter haszysz cannabis seeds kanabis info tritonseeds ganjafarmer jamaica seeds informacje o olej cbd medyczna marihuana wrzuta galeria medyczna marihuana f2seeds taniesianie marihuana samen dutch seeds uprawa marihuany ultimateseeds najlepsze sklepy seedbay informacje thc blog thc tv foto haszysz thc galeria forum o uprawie marihuany nasiona marihuany forum kanabis palacze marihuany forum haszysz forum ganjafarmer ranking nasion marihuany bezpieczny upload feminizowane nasiona marihuany galeria marihuany nasiona marihuany foto seedbay uprawa, hodowla, w domu, na dworze, marihuany, konopi, poradnik akseeds uprawa outdoor firma powiew news kanabis galeria kanabis holenderskiskun dyskusje o uprawie konopi

Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany, konopi indyjskich, cannabis, potocznej trawki.