nasiona marihuany, sklep

UE do Polski: dlaczego nie leczycie narkomanów?

Polska pod względem brania narkotyków zajmuje odległe miejsca w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Nadal jednak jest też na jednym z ostatnich miejsc pod względem dostępu osób uzależnionych do tzw. leczenia substytucyjnego – ocenia agencja UE ds. narkotyków.

medyczna-marihuana-029920

Agencja opublikowała sprawozdanie za rok 2010 dotyczące problemu narkotykowego w Europie. Polska praktycznie nie jest uwzględniona w tym sprawozdaniu, co – jak podkreślali przedstawiciele Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) na zorganizowanej z tej okazji konferencji – jest bardzo przyzwoitym wynikiem. Nasz kraj wymieniony jest jedynie w kontekście produkcji metamfetaminy (nadal jesteśmy uważani za głównego producenta tego narkotyku obok Słowacji i Litwy, ale z tendencją spadkową) oraz problemów z dostępem do leczenia przez osoby uzależnione.

Jak wyjaśniał dyrektor Biura Piotr Jabłoński, chodzi o tzw. leczenie substytucyjne, stosowane w przypadku osób uzależnionych od opiatów – m.in. heroiny. Polega ono na podawaniu zamiast narkotyku substancji o podobnych właściwościach i działaniu. Polska w najnowszym sprawozdaniu unijnej agencji zajmuje pod tym względem jedno z ostatnich miejsc.

– Częścią polityk antynarkotykowych jest m.in. sprawa dostępności leczenia. Polska wypadałaby w tej kategorii bardzo dobrze, gdyby nie słaby dostęp do leczenia substytucyjnego, przede wszystkim metadonem. 2 tys. Polaków, którzy mają taką możliwość w skali całego kraju, to zdecydowanie poniżej jakichkolwiek standardów europejskich. Także w systemie więziennym jest to poziom zdecydowanie niski, mimo że wzrasta liczba placówek, które dają taką możliwość – podkreślił Jabłoński.

Jak dodał, skandalem jest fakt, że w pięciu województwach – m.in. pomorskim i podkarpackim – nie ma praktycznie w ogóle dostępu do takiego leczenia.

Z raportu unijnej agencji wynika też m.in., że ok. 14 mln dorosłych Europejczyków spróbowało w swoim życiu kokainy, w tym 4 mln tylko w ostatnim roku. Problem w największym zakresie dotyczy: Danii, Irlandii, Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Jak podkreślał Artur Malczewski, kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii KBPN, różnego rodzaju badania pokazują, że kokaina nie jest problemem Polski. – Nie oznacza to jednak, że sytuacja nie będzie się zmieniać, tym bardziej, że społeczeństwo polskie jest coraz bogatsze – dodał.

Jak zaznaczają specjaliści, polską specyfiką jest nadal amfetamina (według sprawozdania agencji próbowało jej ok. 12 mln Europejczyków, w tym ok. 2 mln w ostatnim roku) i łączenie alkoholu z marihuaną czy ekstazy. – Mimo to we wszystkich tych wskaźnikach dotyczących używania narkotyków, miejsce Polski jest znacznie poniżej średniej europejskiej – powiedział Jabłoński.

Z raportu unijnej agencji wynika też, że pod względem problemów narkotykowych Europa staje przed nowymi wyzwaniami. Chodzi tu m.in. o nowe sposoby przemytu kokainy, jak i tzw. dopalacze, czyli substancje psychoaktywne, które są coraz popularniejsze i rozprowadzane m.in. przez internet. Zdaniem polskich ekspertów problem sprzedaży dopalaczy przez internet dotknie też Polskę, szczególnie po zaostrzeniu prawa i w związku z zamykaniem sklepów, które je oferują.

Inne artykuły

thc-thc.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sklep thc

Inne portale o tematyce marihuany, konopi indyjskich, cannabis:
cannapteka.pl, forum.haszysz.info, foto.thc-thc.com, najlepsze.kanabis.info, akseeds.nl, thc-thc.info, seedbay.pl, konopialeczy.com, foto.seedbay.info, powiew.com, thc-thc.tv, ufoseeds.com, seedbay.info, cbdleczy.com, thc-thc.com, thc-thc.net, blog.growers.pl,
forum.ganjafarmer.info, akseeds.com, wrzuta.growers.pl, akseeds.de, foto.haszysz.info, akseeds.pl, blog.thc-thc.com, outdoor.growers.pl, forum.kanabis.info, holenderskiskun.com, grubylol.com, thcland.pl, ganjafarmer.info, upload.kanabis.info, jamaicaseeds.pl,
kanabis.info, growenter.pl, foto.thc-thc.tv, haszysz.info, jamaica.com.pl, f2seeds.com, growenter.com, dutchseeds.pl, taniesianie.com, ultimateseeds.pl, news.kanabis.info, growers.pl, tritonseeds.com, indoor.growers.pl, upload.growenter.pl,

Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany, konopi indyjskich, cannabis, potocznej trawki.