nasiona marihuany, sklep

UE do Polski: dlaczego nie leczycie narkomanów?

Polska pod względem brania narkotyków zajmuje odległe miejsca w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Nadal jednak jest też na jednym z ostatnich miejsc pod względem dostępu osób uzależnionych do tzw. leczenia substytucyjnego – ocenia agencja UE ds. narkotyków.

medyczna-marihuana-029920

Agencja opublikowała sprawozdanie za rok 2010 dotyczące problemu narkotykowego w Europie. Polska praktycznie nie jest uwzględniona w tym sprawozdaniu, co – jak podkreślali przedstawiciele Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) na zorganizowanej z tej okazji konferencji – jest bardzo przyzwoitym wynikiem. Nasz kraj wymieniony jest jedynie w kontekście produkcji metamfetaminy (nadal jesteśmy uważani za głównego producenta tego narkotyku obok Słowacji i Litwy, ale z tendencją spadkową) oraz problemów z dostępem do leczenia przez osoby uzależnione.

Jak wyjaśniał dyrektor Biura Piotr Jabłoński, chodzi o tzw. leczenie substytucyjne, stosowane w przypadku osób uzależnionych od opiatów – m.in. heroiny. Polega ono na podawaniu zamiast narkotyku substancji o podobnych właściwościach i działaniu. Polska w najnowszym sprawozdaniu unijnej agencji zajmuje pod tym względem jedno z ostatnich miejsc.

– Częścią polityk antynarkotykowych jest m.in. sprawa dostępności leczenia. Polska wypadałaby w tej kategorii bardzo dobrze, gdyby nie słaby dostęp do leczenia substytucyjnego, przede wszystkim metadonem. 2 tys. Polaków, którzy mają taką możliwość w skali całego kraju, to zdecydowanie poniżej jakichkolwiek standardów europejskich. Także w systemie więziennym jest to poziom zdecydowanie niski, mimo że wzrasta liczba placówek, które dają taką możliwość – podkreślił Jabłoński.

Jak dodał, skandalem jest fakt, że w pięciu województwach – m.in. pomorskim i podkarpackim – nie ma praktycznie w ogóle dostępu do takiego leczenia.

Z raportu unijnej agencji wynika też m.in., że ok. 14 mln dorosłych Europejczyków spróbowało w swoim życiu kokainy, w tym 4 mln tylko w ostatnim roku. Problem w największym zakresie dotyczy: Danii, Irlandii, Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Jak podkreślał Artur Malczewski, kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii KBPN, różnego rodzaju badania pokazują, że kokaina nie jest problemem Polski. – Nie oznacza to jednak, że sytuacja nie będzie się zmieniać, tym bardziej, że społeczeństwo polskie jest coraz bogatsze – dodał.

Jak zaznaczają specjaliści, polską specyfiką jest nadal amfetamina (według sprawozdania agencji próbowało jej ok. 12 mln Europejczyków, w tym ok. 2 mln w ostatnim roku) i łączenie alkoholu z marihuaną czy ekstazy. – Mimo to we wszystkich tych wskaźnikach dotyczących używania narkotyków, miejsce Polski jest znacznie poniżej średniej europejskiej – powiedział Jabłoński.

Z raportu unijnej agencji wynika też, że pod względem problemów narkotykowych Europa staje przed nowymi wyzwaniami. Chodzi tu m.in. o nowe sposoby przemytu kokainy, jak i tzw. dopalacze, czyli substancje psychoaktywne, które są coraz popularniejsze i rozprowadzane m.in. przez internet. Zdaniem polskich ekspertów problem sprzedaży dopalaczy przez internet dotknie też Polskę, szczególnie po zaostrzeniu prawa i w związku z zamykaniem sklepów, które je oferują.

thc-thc.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inne strony, blogi i fora o tematyce marihuany, konopi indyjskich, cannabis:

thc info foto thc uprawa indoor thc news tematy o marihuanie grow enter haszysz cannabis seeds kanabis info tritonseeds ganjafarmer jamaica seeds informacje o olej cbd medyczna marihuana wrzuta galeria medyczna marihuana f2seeds taniesianie marihuana samen dutch seeds uprawa marihuany ultimateseeds najlepsze sklepy seedbay informacje thc blog thc tv foto haszysz thc galeria forum o uprawie marihuany nasiona marihuany forum kanabis palacze marihuany forum haszysz forum ganjafarmer ranking nasion marihuany bezpieczny upload feminizowane nasiona marihuany galeria marihuany nasiona marihuany foto seedbay akseeds uprawa outdoor firma powiew news kanabis galeria kanabis holenderskiskun dyskusje o uprawie konopi

Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany, konopi indyjskich, cannabis, potocznej trawki.