Rośliny matki to często cała duma i szczęście wielu growerów. Nic dziwnego. Dzięki rozpowszechnieniu nasion feminizowanych oraz autofloweringowych dotarcie do dobrej jakości nasion przez cały rok oraz eksperymentowanie z nowymi odmianami przy każdym zbiorze stało się o wiele prostsze.
Mimo to nie ma niczego lepszego niż posiadanie swojej własnej rośliny matczynej. Jednak w jaki dokładnie sposób wybiera się roślinę, która będzie rośliną matką? Zebraliśmy tutaj pięć bardzo prostych i podstawowych wskazówek, dzięki którym klonowanie stanie się jeszcze lepsze, bo będziesz umiał wybrać idealną roślinę, z której będziesz pobierał klony – czyli roślinę matkę.
1. Używaj regularnych nasion
Nawet jeśli łatwiej jest pracować na nasionach feminizowanych, to większość growerów potwierdzi Ci, że roślinę matkę powinieneś wybrać z nasion regularnych.
Największym kłopotem przy użyciu nasion feminizowanych jest wzrastające ryzyko wystąpienia hermafrodytyzmu. Pamiętaj, że rośliny matki są pozostawiany przez długi czas w fazie wegetatywnej i poddawane normalnemu przycinaniu, gdy pobieramy z niej klony. Powoduje to, że roślina doznaje dużo stresu, co może doprowadzić jej do stania się hermafrodytą, czyli że zacznie nagle produkować męskie kwiaty.
2. Używaj hybryd F1
W idealnym przypadku będziesz chciał zachować roślinę matkę, którą sam wyhodowałeś. I faktycznie większość growerów poleci Ci, abyś pracował z hybrydami F1, czyli pierwszą generacją krzyżówki z dwóch roślin rodzicielskich.
Rośliny F1 ogólnie mają opinię posiadania najlepszych cech obydwojga rodziców i posiadają bardzo silną genetykę. Poza tym hybrydy F1 rosną o wiele szybciej niż normalne sadzonki.
Alternatywnie możesz wziąć pod uwagę racę z hybrydami F2, czyli produktem krzyżówki dwóch hybryd F1, jednak taki krok wymaga poświęcenia mnóstwa czasu i raczej nie jest najlepszą opcją dla hobbistycznych growerów, którzy preferują prostą formę eksperymentowania z krzyżówkami.
Oczywiście nie każdy grower ma w zanadrzu swoje własne nasiona hybryd. W dzisiejszych czasach można je jednak bez problemu kupić. W innym przypadku można zastosować nasiona regularne.
3. Odseparuj męskie rośliny
Niezależnie od tego, czy pracujesz z nasionami F1 czy też z regularnymi, proces wyboru rośliny matki zawsze jest taki sam. Najpierw musisz oczywiście wykiełkować swoje nasiona.
Odetnij klony od roślin, zanim przejdą w okres przedkwitnieniowy. Większość growerów pobiera klony po trzech tygodniach wzrostu wegetatywnego rośliny. Robi się tak, ponieważ klony mają taki sam biologiczny wiek jak ich rośliny matki i klony rośliny kwitnącej będą dalej kwitły.
Pamiętaj o tym, że klony należy dokładnie podpisać i zanotować sobie, z której rośliny matki pochodzą. Jeśli chodzi o naświetlanie, to kontynuujesz cykl fazy wegetatywnej. Większość decyduje się na słynny cykl 18/6.
Podczas tego możesz doprowadzić swoje rośliny matki do kwitnienia. Oczywiście musisz to zrobić w innym miejscu, bo przy cyku 18/6 roślina dalej będzie rosnąć, ale nie zacznie kwitnąć. Zwracaj uwagę na każdą jedną roślinę i usuń wszystkie męskie osobniki i to najszybciej jak się da. Zadbaj o klony i tutaj również pamiętaj o usunięciu roślin męskich, aby zapobiec zapyleniu przez nich roślin żeńskich.
4. Wybierz i zdecyduj
W momencie, gdy rośliny matki zaczęły kwitnąć, powinieneś zwracać uwagę na niepowtarzalne cechy każdego fenotypu. Ostatecznie zależy to od Twojej decyzji, którą roślinę wybierzesz na matkę, jednak growerzy zazwyczaj zwracają uwagę na następujące właściwości:
Witalność: Rośliny matki powinny być silne i dobrze się rozwijać. Zdrowa roślina matka jest w stanie nawet przez kilka lat produkować klony. Jest to bardzo ważna cecha, na którą należy zwracać uwagę. Pamiętaj o tym, że Twoje klony w fazie wegetatywnej muszą być dokładnie obserwowane, aby stwierdzić, które z nich wyglądają na najzdrowsze.
Wygląd: Niektórzy growerzy szukają konkretnych, fizycznych cech swoich roślin. Hodowcy indoorowi preferują, na przykład, mniejsze rośliny, które są łatwiejsze w opiece. Alternatywnie inni preferują uprawę dużych roślin o dominacji sativy. Również takie cechy wyglądu jak długość międzywęźli oraz kolor mogą być brane pod uwagę.
Plon: Plon to zdecydowanie jeden z ważniejszych kryteriów dla wszystkich growerów. Niektórzy preferują duże plony, podczas gdy inni są gotowi poświęcić je dla jakości. Nieważne po której jesteś stronie, powinieneś tak czy siak poświęcić swoim roślinom podczas fazy kwitnienia dużo uwagi. Nawet przed zbiorem plonu prawdopodobnie będziesz w stanie zaobserwować, że jedne rośliny dadzą więcej plonu niż inne.
Aromat: Koneserzy i znawcy marihuany uwielbiają, różnorodne aromaty różnych odmian. Dlatego powinieneś zwracać szczególną uwagę na różnorodne aromaty każdej rośliny i wybierać tylko takie, które najlepiej Ci odpowiadają. Alternatywnie możesz wybrać sobie również jedną odmianę, która nie będzie wydzielała aż tak intensywnego zapachu, jeśli nie chcesz przyciągnąć niepotrzebnej uwagi z zewnątrz.
5. Zwróć uwagę na smak oraz moc
W zależności od tego, co oczekujesz od swoich roślin, będziesz w stanie na podstawie podanych kryteriów niektóre ze swoich klonów pod koniec kwitnienia wyeliminować.
Jeśli chodzi o te, które pozytywnie przeszły pierwsze eliminacje, z pewnością będziesz chciał poczekać aż do zbiorów i jeszcze spróbować smaku i działania, aby ostatecznie wybrać swojego faworyta, bądź też kilku faworytów.
Pamiętaj o tym, że smak oraz moc są ważnie nie tylko dla samego growera, ale i też dla konsumenta. W momencie, gdy więc nadejdzie pora zbioru, musisz spróbować każdą z roślin, jaką wyhodowałeś. Tylko w ten sposób wybierzesz najlepsze odmiany.
Pamiętaj, że wybór odpowiedniej rośliny matki głównie bazuje na Twoich preferencjach jako growera bądź konsumenta. Szczególną uwagę powinieneś zwracać na to, aby za każdym razem odrzucać rośliny, z których nie jesteś zadowolony, zarówno z klonów jak i z matek do momentu, aż zostaną Ci tylko te, które całkowicie spełniają wszystkie Twoje wymagania.