Na Highu w Mediach Społecznościowych

Fotka z ostatniej imprezy może okazać się śmieszna albo i też obciachem. Badania wykonane w Stanach Zjednoczonych na młodzieży pokazują, że wstawiają oni posty na media społecznościowe także pod wpływem narkotyków, a później zazwyczaj tego żałują.

Kilka kliknięć i nowy post powędrował na tablicę twoich mediów społecznościowych. Zdjęcie z imprezy może być wstawione z prędkością błyskawicy i w ten sposób udostępnione szerszej publiczności. Niektórzy młodzi ludzie wydają się czynić to samo również pod wpływem narkotyków, co ustalił zespół badawczy z Uniwersytetu Nowojorskiego.

Joseph Palamar i jego zespół przeprowadzili z ponad tysiącem mężczyzn i kobiet przy wejściu do klubu albo festiwalu wywiad na temat zażywania narkotyków i ich aktywności w mediach społecznościowych. 872 respondentów stwierdziło, że mają na swoim koncie doświadczenie z co najmniej jednym nielegalnym narkotykiem. Prawie dwie trzecie spożywało marihuanę w ciągu ostatniego miesiąca. Około co piąta osoba konsumowała ecstasy, 15% kokainę, a 7% spożyło ketaminę.

Jedna trzecia żałuje postów wstawionych pod wpływem

Około jedna trzecia respondentów przyznała, że umieściła post na platformie społecznościowej pod wpływem narkotyków. Prawie połowa z nich pozowała do zdjęcia w upojeniu. Jednak co trzecia osoba potem tego żałowała.

Zgodnie z wynikami badań, kobiety były tym znacznie częściej dotknięte niż mężczyźni. 44% ankietowanych kobiet dodało posta w stanie upojenia bądź nietrzeźwości, podczas gdy u mężczyzn liczba ta wynosi tylko 28%. Szczególnie w przypadku marihuany niebezpieczeństwo sfotografowania się i dodania zdjęcia na highu jest najwyższe.

Świadomość potencjalnych konsekwencji dodania posta

Zespół badaczy ostrzega przed lekceważeniem konsekwencji frywolnego dodawania zdjęć pod wpływem narkotyków. „Ryzykowne posty w mediach społecznościowych, w tym te, które pokazują ludzi w stanie upojenia, mogą powodować zażenowanie, stres i konflikty zarówno dla nich samych jak i ich kontaktów w liście znajomych w sieciach społecznościowych”, mówi Joseph Palamar.

Ponadto naukowcy uważają, że młodzi ludzie powinni być lepiej poinformowani, że zażywanie narkotyków stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale może mieć również negatywne konsekwencje społeczne, jeśli zostanie to upublicznione w mediach społecznościowych. Na przykład można założyć, że pracodawcy również badają sieci społecznościowe przy wyborze kandydatów do pracy.

Temat alkoholu w obecnym badaniu został celowo pominięty. Jednakże wcześniejsze badania wykazały, że niektórzy młodzi ludzie upubliczniają nadmierne spożycie alkoholu na portalach społecznościowych. Może to wskazywać na istniejący problem alkoholowy.

Źródła:

Palamar, J. J., Le, A. & Acosta, P. (2019). Posting, texting, and related social risk behavior while high. Substance Abuse, https://doi.org/10.1080/08897077.2019.1635966

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.