Jak w dłuższej perspektywie alkohol wpływa na sen? Zespół badawczy z Finlandii właśnie ocenił ankiety z badania bliźniaczego, które trwało 36 lat.
Alkohol przed snem może powodować zmęczenie. Dlatego niektórzy ludzie świadomie uciekają się do alkoholu, aby lepiej zasnąć. Dzieje się tak, ponieważ alkohol wpływa na określone neuroprzekaźniki, które regulują sen. Ułatwia to zasypianie, ale kosztem jakości snu. Między innymi zaburzony jest głęboki sen. Do tej pory nie było jasne, w jaki sposób w dłuższej perspektywie alkohol wpływa na nasz sen.
Zespół badawczy kierowany przez Viola Helaakoski z Uniwersytetu Helsińskiego zajmował się tym zagadnieniem. Badacze mieli dostęp do danych z badania kohortowego z udziałem bliźniąt.
Badanie Bliźniacze Trwające 36 Lat
Bliźnięta są szczególnie interesujące dla badań. Jeśli w badaniu biorą udział osoby o prawie identycznym DNA, znacznie dokładniej można ocenić, jaką rolę odgrywają geny a jaką styl życia. Tak samo jest w tym badaniu.
Już w 1975 roku, prawie 50 lat temu, bliźnięta po raz pierwszy wypełniły kwestionariusze dotyczące snu i spożycia alkoholu. Mieli wtedy od 18 do 30 lat. 6, 15 i 36 lat później przesłuchano ich ponownie. Zespół badawczy przeanalizował dane prawie 14 000 osób.
Już Umiarkowane Spożywanie Alkoholu Wiąże Się w Dłuższej Perspektywie z Niższą Jakością Snu
Wyniki pokazują, że ci, którzy w poprzednim badaniu stwierdzili, że piją dużo alkoholu, w kolejnym badaniu częściej stwierdzili, że źle sypiają. Związek ten zaobserwowano we wszystkich cyklach przesłuchań. Nie stwierdzono tego w odwrotnym przypadku: osoby, które twierdziły, że źle sypiają, rzadziej zgłaszały, że piją dużo alkoholu w późniejszym wywiadzie.
Zmniejszenie jakości snu było widoczne już w przypadku umiarkowanego, ale szczególnie dużego spożycia alkoholu. Umiarkowane spożycie oznacza, że kobiety piją nie więcej niż siedem szklanek alkoholu tygodniowo. Dla mężczyzn limit wynosi maksymalnie 14 szklanek tygodniowo. Zespół badawczy zdefiniował wyższe poziomy spożycia jako nadmierne spożycie alkoholu. Ekscesywne picie alkoholu co najmniej raz w miesiącu zostało zdefiniowane jako nadmierne spożycie alkoholu.
Czy Przyczyną Jest Alkohol?
Jednak, jak przyznają Helaakoski i jej zespół, badania te nie mogą udowodnić, że alkohol rzeczywiście powoduje zaburzenia snu. Zakłócać sen może wiele innych rzeczy. Zespół badawczy wziął jednak pod uwagę szereg możliwych czynników, takich jak geny, palenie tytoniu czy poziom zadowolenia z życia. Potwierdza to tezę, że sam alkohol może być przyczyną problemów ze snem.
Niemniej jednak spożywanie alkoholu wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia. Nadmierne upijanie się w przypadku młodych ludzi może zaburzać rozwój mózgu. Stosunkowo umiarkowane ilości, jeśli są regularnie spożywane, mogą w dłuższej perspektywie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.