Bezpieczne Spożywanie Marihuany

Na co należy zwrócić uwagę, aby zmniejszyć ryzyko związane z używaniem konopi indyjskich? Międzynarodowy zespół badawczy opracował zalecenia dotyczące mniej szkodliwego obchodzenia się z konopiami indyjskimi.

Nie ma bezpiecznej konsumpcji. Jednak zespół badawczy kierowany przez Benedicta Fischera opracował zalecenia zgodnie z którymi spożywanie marihuany może stać się jeszcze bardziej bezpieczne. Jeszcze przed pierwszym zaleceniem zespół zwraca uwagę, że nie ma bezpiecznego poziomu konsumpcji. Najbezpieczniejszym sposobem uniknięcia ryzyka jest abstynencja.

Ale rzeczywistość jest inna. W Ameryce Północnej i wielu krajach Europy aż jedna czwarta młodych ludzi używa konopi indyjskich. Konopie indyjskie są najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem na świecie. „Narkotyki zawsze istniały i zawsze będą, ponieważ ludzie mają potrzebę ich spożywania”, odpowiada Fischer w wywiadzie dla magazynu Spiegel na pytanie, czy dążenie do świata wolnego od narkotyków ma sens.

Zalecenia Dla Grup Wysokiego Ryzyka

W swoim najnowszym artykule Fischer i jego zespół podkreślają, że większość ludzi nie ma większych problemów z używaniem konopi indyjskich. Wiele osób pali sporadycznie lub po pewnym czasie samodzielnie zaprzestaje spożywania. Jednak część konsumentów prowadzi intensywną konsumpcję, paląc codziennie przez dłuższy czas, a nawet kilka razy dziennie.

Intensywne zażywanie konopi indyjskich wiąże się z różnymi zagrożeniami zdrowotnymi i społecznymi. Aby osoby zażywające marihuanę posiadały konkretne wskazówki dotyczące minimalizacji zagrożeń i szkód, zespół badawczy na czele z Benediktem Fischerem opracował wytyczne, które nazywają „Lower-Risk Cannabis Use Guidelines”, czyli w tłumaczeniu na język polski „Wytyczne dla niższego ryzyka używania konopi indyjskich”.

W 2011 roku zespół badawczy po raz pierwszy opublikował wytyczne i zaktualizował je w 2017 roku. W 2022 roku dokonano kolejnej aktualizacji w oparciu o obecny stan badań. W 2023 roku opublikowano niemiecką wersję zaleceń. Publikacja zawiera obecnie 12 zaleceń. Jako ogólną wskazówkę zespół badawczy przewiduje wcześniej wspomnianą wskazówkę, że tylko abstynencja jest bezpieczna. Dalsze zalecenia są następujące:

  1. Późne rozpoczęcie spożywania marihuany:
    Należy jak najbardziej opóźnić pierwsze spożycie konopi indyjskich. Im później rozpoczyna się konsumpcję w młodym wieku, tym mniejsze jest ryzyko dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
  2. Używanie słabych odmian konopi:
    Zagrożenia dla zdrowia rosną wraz z zawartością substancji czynnej THC w produkcie z konopi indyjskich. Odmiany o wysokiej sile działania zwiększają między innymi ryzyko uzależnienia od konopi indyjskich i psychozy. Dlatego osoby zażywające marihuanę powinny w miarę możliwości wybierać marihuanę o niskiej zawartości THC.
  3. Unikanie palenia:
    Każda forma konsumpcji wiąże się z ryzykiem. Palenie marihuany uszkadza między innymi drogi oddechowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy marihuana jest mieszana z tytoniem. Waporyzacja marihuany może pomóc w zmniejszeniu tego ryzyka.
  4. Unikanie głębokiej inhalacji:
    Osoby zażywające konopie indyjskie powinny unikać szczególnie głębokiego wdechu lub wstrzymywania oddechu. zmniejszeniu tego ryzyka.
  5. Konsumpcja sporadyczna:
    Szczególnie codzienne lub prawie codzienne spożycie może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Konsumenci powinni ograniczyć spożycie do maksymalnie 1-2 dni w tygodniu.
  6. Preferuj legalne i sprawdzone produkty:
    Jeśli to możliwe, osoby zażywające produkty z konopi indyjskich powinny zwracać uwagę na to, aby były one legalne i pochodziły ze sprawdzonego źródła. W przypadku nielegalnej marihuany zawartość substancji czynnej jest zwykle nieznana. Ponadto nielegalna marihuana może być skażona innymi szkodliwymi substancjami.
  7. Zmniejszenie lub przerwa w używaniu w przypadku upośledzenia sprawności umysłowej:
    Intensywne używanie konopi indyjskich może upośledzać funkcje mózgu, takie jak pamięć lub zdolność koncentracji. Jeśli konsumenci mają wrażenie, że ich sprawność umysłowa spadła, powinni rozważyć ograniczenie spożycia lub całkowicie przerwać.
  8. Kierujesz, nie pal:
    Ludzie nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn, dopóki są pod wpływem działania marihuany. Może to być 12 godzin lub dłużej po spożyciu. Czas trwania ograniczenia zdolności do prowadzenia pojazdów zależy od wielu czynników, takich jak forma konsumpcji lub intensywność konsumpcji. W szczególności dodatkowe spożywanie alkoholu pogarsza zdolność prowadzenia pojazdów i należy go unikać.
  9. Abstynencja dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i chcących mieć dzieci:
    Istnieją dowody na to, że marihuana ma negatywny wpływ na płodność mężczyzn i kobiet. W czasie ciąży i laktacji konopie indyjskie mogą źle wpływać na rozwój dziecka.
  10. Konsumpcja mieszana:
    Mieszane zażywanie marihuany z innymi substancjami psychoaktywnymi może zwiększać ryzyko dla zdrowia. Na przykład mieszanie konopi indyjskich z tytoniem zwiększa ryzyko uzależnienia i bardziej obciąża drogi oddechowe. Niektóre leki mogą również powodować niepożądane interakcje.
  11. Szczególne zagrożenia dla grup:
    Niektórzy ludzie są narażeni na zwiększone ryzyko dla zdrowia podczas używania konopi indyjskich. Dzieje się tak w przypadku problemów sercowo-naczyniowych i gdy osoby chorują na psychozę, taką jak schizofrenia lub mają krewnych pierwszego stopnia, którzy wcześniej chorowali na psychozę. Zwiększone ryzyko mają również osoby cierpiące na choroby psychiczne, takie jak depresja, lub osoby, które są już dotknięte inną chorobą uzależnieniową
  12. Połączenie czynników ryzyka zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzenia zdrowia:
    Na przykład osoby, które wcześnie zaczęły spożywać marihuanę, często zażywają i preferują silne konopie indyjskie, są szczególnie narażone na uzależnienie i choroby psychiczne. Należy więc unikać łączenia kilku czynników ryzyka.

Korzystanie z Profesjonalnej Pomocy

Oprócz konkretnych zaleceń zespół badawczy ogólnie zaleca ostrożność w przypadku intensywnego spożycia przez dłuższy czas. Wtedy może rozwinąć się uzależnienie od marihuany. Uzależnienie charakteryzuje się różnymi objawami, takimi jak objawy odstawienia lub pragnienie. Ten ostatni to silne pragnienie dalszej konsumpcji. Fischer i jego zespół zalecają konsumentom, aby korzystali z profesjonalnej pomocy, jeśli nie są w stanie samodzielnie znacznie ograniczyć spożycia.

Ostatnią ogólną wskazówką jest to, że Fischer i jego zespół uważają, że osoby zażywające konopie indyjskie powinny uważać, aby swoją konsumpcją nie szkodzić innym ludziom. Może to mieć miejsce na przykład wtedy, gdy inne osoby biernie wdychają dym z konopi indyjskich. Dzieci są szczególnie narażone na pasywną konsumpcję. Również kierowanie pojazdami pod wpływem konopi indyjskich może stwarzać ryzyko dla innych.

Oficjalne Wytyczne w Kanadzie

Wytyczne opracowane przez Fischera i jego zespół stały się oficjalnym elementem profilaktyki uzależnień w Kanadzie. Od 2018 roku dorośli w Kanadzie mogą legalnie kupować marihuanę w celach rekreacyjnych. Celem tych wytycznych jest zapewnienie osobom zażywającym konopie indyjskie orientacji, aby w najlepszym razie zmieniły sposób zażywania konopi indyjskich i zminimalizowali istniejące ryzyko.

Powstaje pytanie, czy wytyczne wykazały już „działanie” na populację. Zespół badawczy kierowany przez Benedicta Fischera zajął się tą kwestią i ocenił ankiety z lat 2017, 2018 i 2019, w których badano konsumpcję konopi indyjskich wśród populacji.

Wyniki pokazują, że większość osób używających konopi indyjskich w Kanadzie przestrzegałaby większości zaleceń. Wyjątkiem jest wzmianka o używaniu konopi indyjskich w inny sposób niż palenie. Chociaż wydaje się, że odsetek osób, które wdychają lub jedzą marihuanę za pomocą waporyzatora, nieznacznie wzrasta. Jednak większość osób używających marihuany pali, na przykład jointy lub bonga.

Zespół badawczy ocenia, że znaczna część osób zażywających konopie indyjskie spełnia jeden lub więcej czynników ryzyka, tj. nadużywa narkotyków. Wiąże się to jednak z szeregiem ostrych i przewlekłych zagrożeń dla zdrowia. Mimo że wytyczne nie zawierają wytycznych dotyczących redukcji, mogą one pomóc w zwiększeniu świadomości na temat zagrożeń związanych z konsumpcją, piszą Fischer i jego zespół. W związku z tym należy podjąć dalsze działania w celu upowszechnienia wytycznych, zwłaszcza wśród osób intensywnie zażywających marihuanę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.