Aktualne Badania Na Temat Mieszanego Spożycia THC i Alkoholu

Wiele osób lubi pić alkohol, a dzięki legalizacji marihuany mogą również spróbować tak zwanego mieszanego spożycia. Czy w związku z tym istnieją szczególne zagrożenia dla zdrowia i co na ten temat mówią międzynarodowe badania?

Przeprowadzone ostatnio badania dotyczyły spożycia alkoholu i konopi indyjskich, porównując ich substancje czynne i badając efekty neurologiczne wynikające z jednoczesnego spożycia tych używek. Analiza przeprowadzona przez University of Ilinois Urbana-Champaign wyróżnia się badaniami z udziałem szczurów laboratoryjnych i obu tych substancji w organizmie, a nie oddzielnie, jak zazwyczaj ma to miejsce. Jakie skutki mają THC i alkohol w interakcji dla młodego mózgu i zachowania i jakie wynikają z tego możliwe zagrożenia?

Symulowana Rzeczywistość Dla Pijanych Szczurów i Naćpanych Myszy Laboratoryjnych

Wiele badań koncentruje się na jednej z tych substancji, a ich działanie analizuje się oddzielnie i porównuje z inną substancją. Poza tym konopie indyjskie, podobnie jak alkohol, są w badaniach często podawane przymusowo, co nie ma nic wspólnego z nawykami konsumpcyjnymi w codziennym życiu. Odurzenie pod presją, a nie dobrowolne, działa zupełnie inaczej niż samookreślone spożycie, niezależnie od tego, czy jest to alkohol, czy haszysz bądź marihuana.

W przypadku eksperymentów na zwierzętach potrzebna jest zatem jak najbardziej realistyczna symulacja, w której mysz może sama decydować, czy i w jakim stopniu spożywa substancje odurzające. W Illinois podjęto decyzję o przeprowadzeniu takiego eksperymentu na młodych szczurach laboratoryjnych obu płci.

Podawano im w tym celu brownies, raz z 3mg do 10mg THC na masę ciała i raz z 10% roztworem etanolu. W badaniu wzięła również udział grupa kontrolna gryzoni, które otrzymywały jedynie zwykłe ciastka i słodzoną wodę. Konopie indyjskie i alkohol były dostępne tylko w godzinach wieczornych, normalna żywność była dostępna 24 godziny na dobę, a szczury szybko wykształciły odpowiednie wzorce konsumpcji bez wywoływania u nich stresu.

Efekty Neurologiczne w Okresie Dojrzewania: Czy Marihuana w Połączeniu z Alkoholem Jest Szczególnie Ryzykowna?

Cały eksperyment w laboratorium trwał niecałe trzy tygodnie, po czym u każdego szczura przeprowadzono badanie krwi. Badacze przeprowadzili również testy pamięci, w których poszczególne zwierzęta musiały zapamiętać określone pozycje, a smakołyki otrzymywały tylko wtedy, gdy użyto przysłowiowej prawidłowej dźwigni. Analizy wykazały, że niektóre produkty rozkładu THC, zwłaszcza u samic gryzoni, pozostawały w organizmie przez długi czas, ale nie wystąpiły u nich trwałe zaburzenia pamięci.

Szczury nie od razu rzuciły się na brownies z konopiami indyjskimi, ale nawet wyraźnie unikały tych z większymi dawkami THC. Dlaczego? Według badania nie jest to jasne. Początkowo szczury bardzo ostrożnie jedynie podgryzały ciastka. Być może niektóre gryzonie wyczuwają węchem kannabinoidy, podobnie jak psy tropiące wąchają wszelkiego rodzaju substancje albo są zdolne poczuć konopie już po jednym kęsie?

Potrzeba było więc cierpliwości i poczekać, aż apetyt zwierząt na THC i w ich ciałach były odpowiednio wysokie dawki THC do dalszych badań. Ponieważ były to młode zwierzęta, które osiągnęły dojrzałość płciową w trakcie badania, badanie ma również bezpośredni związek z nawykami konsumpcyjnymi u nastolatków.

Ta grupa wiekowa zwykle nie ma dostępu do marihuany i alkoholu, jednak nie powstrzymuje ich to od spożywania alkoholu czy palenia marihuany. Jaki to ma wpływ na wciąż rozwijające się neurony w ich mózgu?

W przypadku mieszanego spożycia w młodym wieku zagrożona jest tak zwana „plastyczność synaptyczna” mózgu jako proces, w którym w korze przedczołowej tworzą się połączenia. Im więcej tych połączeń, tym lepiej, ale zarówno kannabinoidy, jak i etanol hamują tak ważne procesy wzrostu, co jest szczególnie ryzykowne, jeśli obie te substancje są przyjmowane jednocześnie. Wydaje się, że jest to spowodowane zmianami w przekazywaniu sygnałów w mózgu i zbyt małą ilością przekaźników chemicznych, takich jak kwas gamma-aminomasłowy (GABA).

Teraz musimy wyjaśnić, które neurony są dotknięte przez daną substancję oraz ich wzajemne oddziaływanie oraz jak wyleczyć powstałe, niekorzystne zmiany. Tak więc, jeśli w bardzo młodym wieku palisz dużo marihuany, a dodatkowo regularnie pijesz alkohol, to możesz zostać głupkiem. Przy każdej legalizacji marihuany ważna jest więc inteligentna profilaktyka i ochrona młodzieży, która musi odnosić się do zagrożeń związanych z jej potencjalnym mieszanym spożyciem z napojami alkoholowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.