Jak Niebezpieczne Są Pigułki Ecstasy?

Jak prawdopodobne są poważne lub nawet śmiertelne konsekwencje stosowania ecstasy? Naukowcy z Holandii obliczyli ryzyko. Z tabletki ecstasy nie da się stwierdzić, ile zawiera w sobie MDMA.

W rzeczywistości zawartość aktywnego składnika może się znacznie różnić, niezależnie od kształtu, rozmiaru i koloru. Nie wiadomo również, czy są w niej obecne również inne substancje. Dlatego też nie można z góry przewidzieć, czy dana tabletka wywołuje przyjemne uczucia, czy też prowadzi do nagłego pogorszenia stanu zdrowia z koniecznością udania się do szpitala.

Co raz pojawiają się poważne komplikacje, a nawet zgony po zastosowaniu ecstasy. Trzech badaczy z Holandii obliczyło, jak wysokie jest ryzyko, że może to dotknąć właśnie Ciebie.

W Holandii wszystkie incydenty medyczne związane z ecstasy są zgłaszane do centralnego biura. Jan van Amsterdam i jego zespół przeanalizowali te dane i porównali je z częstością stosowania ecstasy wśród populacji.

Badacze uwzględnili również dane z Wielkiej Brytanii, gdzie systematycznie rejestruje się również zgony związane ze stosowaniem ecstasy.

Umiarkowane a nawet poważne skutki u jednej na 900 pigułek ecstasy

Ocena wykazała, że średnio jedna na 340 tabletek może mieć nieprzyjemne skutki uboczne. Umiarkowane lub poważne konsekwencje występują w przypadku jednej na 900 pigułek. W przypadku umiarkowanych powikłań, dane osoby tylko częściowo reagują na bodźce zewnętrzne, w ciężkich przypadkach w ogóle na nie nie reagują.

Dla porównania, naukowcy przyjrzeli się zagrożeniom związanym z innymi narkotykami. W związku z tym ryzyko wystąpienia umiarkowanych i poważnych skutków jest mniejsze w przypadku jednej dawki kokainy. Kokaina powodowałaby nagłe przypadki medyczne u jednej na 1600 dawek.

Z drugiej strony, spożycie GHB miałoby umiarkowane lub poważne konsekwencje przy jednej na 95 dawek. Co prawda, wydaje się więc, że kokaina jest mniej niebezpieczna. Jednakże ogólnie wyższy potencjał ryzyka kokainy wynika głównie z wysokiego ryzyka uzależnienia i konsekwencji przewlekłego używania. Z drugiej strony, ryzyko uzależnienia od ecstasy jest uważane za stosunkowo niskie.

Jedna na 33 000 pigułek ecstasy powoduje śmierć

Na podstawie danych z Wielkiej Brytanii, naukowcy stwierdzili również, że jedna na 33 000 tabletek ma śmiertelne skutki. Założenie jest takie, że przyczyną jest samo ecstasy. Jeśli oprócz ecstasy stosowane są inne narkotyki, co często ma miejsce, ryzyko wzrasta.

Według naukowców ryzyko śmierci po zażyciu ecstasy jest zatem mniej więcej porównywalne z ryzykiem związanym z amfetaminą, kokainą lub przewlekłym spożywaniem alkoholu, ale niższe niż w przypadku opiatów takich jak heroina czy morfina.

Istnieje szereg ograniczeń metodologicznych i niepewności w obliczeniach. Niemniej jednak zespół badawczy podkreśla, że nie należy lekceważyć zagrożeń związanych ze stosowaniem ecstasy w świetle ich wyników.

Źródło:
Van Amsterdam, J., Pennings, E. & van den Brink, W. (2020). Fatal and non-fatal health incidents related to recreational ecstasy use. Journal of Psychopharmacology.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.