W USA Wzrasta Wiek, w Którym Ludzie Zaczynają Używać Narkotyków

Coroczne badania w USA sugerują, że młodzi ludzie coraz bardziej zwlekają z próbowaniem narkotyków.

Mózg młodych ludzi jest jak plac budowy. Tworzą się w nim nowe połączenia, usuwane są komórki, które nie są już potrzebne. Sposób życia ma ogromny wpływ na ten proces. Używanie substancji psychoaktywnych przez nastolatków znajduje się zatem w krytycznym stadium rozwoju mózgu. Karl Alcover i Christopher Thompson odnoszą się do tego w swoich badaniach dotyczących wieku, w którym młodzi ludzie zaczynają spożywać używek.

Na szczęście naukowcy donoszą, że młodzi ludzie coraz częściej po raz pierwszy używają narkotyków w późniejszym wieku. Alcover i Thompson zbadali, jak zmieniał się wiek, w którym ludzie zaczynają używać narkotyków w USA w latach 2004-2017. W tym celu dokonali oceny reprezentatywnych ankiet, które corocznie przeprowadzano. Ponad 300.000 młodych ludzi w wieku od 12 do 21 lat było zaangażowanych w badania. Spośród nich, około 84.000 użyło substancji psychoaktywnej po raz pierwszy w czasie trwania badania.

Wzrost wieku, w którym 12 z 18 badanych substancji jest stosowanych po raz pierwszy

Wynik pokazuje wyraźną tendencję: W przypadku 12 z 18 badanych substancji naukowcy odnotowali tendencję wzrostową jeśli chodzi o ich stosowanie po raz pierwszy. Na przykład wiek rozpoczęcia palenia papierosów wzrósł z 16 do 17 lat, a w przypadku kokainy z 17 do prawie 19 lat. Podwyższył się również wiek w przypadku alkoholu, ecstasy, LSD, innych halucynogenów, heroiny, marihuany, używek, cygar i wyrobów tytoniowych bezdymnych. Nie stwierdzono zmian w kokainie, metamfetaminie, opioidach, PCP, tabletkach nasennych i środkach uspokajających.

„To świetna wiadomość”, mówi Alcover. Opóźnienie w przyjmowaniu pierwszych leków zapobiega przedwczesnemu kontaktowi, który wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Na podstawie badania nie można jednak powiedzieć, dlaczego młodzi ludzie biorą narkotyki coraz później. Według Alcover’a, możliwym jest, że różne programy prewencyjne wykazują teraz skuteczność.

Źródła:

Washington State University https://news.wsu.edu/2020/03/02/study-shows-rising-age-first-drug-use-teens-young-adults/ (2.3.2020)
Alcover, K. & Thompson, C. (2020). Patterns of Mean Age at Drug Use Initiation Among Adolescents and Emerging Adults, 2004-2017. JAMA Pediatics, doi:10.1001/jamapediatrics.2019.6235.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.