Siewki i Sadzonki Roślin Konopi Indyjskich

Najważniejsze Informacje Na Temat Siewek i Sadzonek/Klonów Roślin Marihuany

Większość hodowców marihuany mówiąc o sadzonkach roślin konopi ma na myśli etap, w którym pędy rozwijają swoje pierwsze prawdziwe liście. W porównaniu z embrionalnym liścieniem, który ma owalny kształt, ten drugi zestaw liści będzie już przypominał liście konopi z typowymi ząbkowanymi krawędziami, ale rozwinie tylko jeden „palec”.

Następne liście, które sadzonka wyprodukuje będą miały 3 palce, a kolejne liście będą coraz bardziej przypominały zwykły kształt liści konopi, aż będą miały tradycyjnie 5-7 palców, a czasem nawet więcej.

Ile Trwa Stadium Sadzonki u Roślin Konopi Indyjskich?

Kiedy liście w końcu osiągają swoją ostateczną liczbę palców, jest to etap, który wielu hodowców konopi utożsamia z końcem etapu sadzonki i początkiem kolejnej fazy wzrostu, czyli fazy wegetatywnej. Inni hodowcy zakładają, że stadium siewki kończy się wtedy, gdy łodyga osiągnie pewną grubość lub roślina rozwinie 3-4 węzły liściowe.

Czas trwania fazy siewki może się różnić w zależności od tego, czy uprawiasz indoor czy outdoor. W przypadku uprawy indoor, roślina pozostaje siewką przez 2-3 tygodni, podczas gdy na zewnątrz etap siewki może trwać do 6 tygodni.

W miarę jak twoja sadzonka będzie rosła, aby stać się w pełni rozwiniętą rośliną marihuany, sporo energii zużyje na rozwój systemu korzeniowego. Zdrowy system korzeniowy jest ważny, aby roślina mogła wchłaniać składniki odżywcze i tym samym optymalnie i zdrowo się rozwijać.

Kiedy Należy Przesadzić Sadzonki?

Młode sadzonki są bardzo delikatne i zazwyczaj źle znoszą zbyt wczesne przesadzanie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Najlepszy czas na przesadzenie sadzonek do większych doniczek jest wtedy, gdy widać, że sadzonka rozwinęła solidny system korzeniowy. Jeśli uprawiasz swoje sadzonki w małych doniczkach lub w wełnie mineralnej, poczekaj, aż zobaczysz korzenie wychodzące z otworów doniczki lub boków kostek wełny mineralnej.

Należy jednak być ostrożnym podczas samego przesadzania i starać się nie uszkodzić tej wciąż małej i delikatnej rośliny. Jeśli uprawiasz sadzonki w kostkach z wełny mineralnej, ma to tę zaletę, że można je pozostawić w tych kostkach, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia.

Światło Dla Sadzonek

Sadzonki nie potrzebują dużo światła do wzrostu, gdyż zbyt duże naświetlenie na tym wczesnym etapie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wielu hodowców hoduje sadzonki pod lampami fluorescencyjnymi, które są stosunkowo słabe i idealnie nadają się do tego celu. Ze względu na stosunkowo słabe światło neonowe, zwykle zaleca się instalowanie lamp w odległości 5 cm nad sadzonkami. Pamiętaj, że im dalej rośliny będą od oświetlenia, tym bardziej będą się rozciągać i wydłużać w poszukiwaniu światła. Unikaj zbytniego rozciągania sadzonek, ponieważ mogą się wtedy łatwo przewrócić i złamać.

Jeśli używasz innych urządzeń oświetleniowych dla swoich sadzonek, takich jak wysokoprężne lampy HID, to musisz wiedzieć, że tego typu lampy wytwarzają znaczne ciepło. W tym przypadku należy umieścić je około 80cm nad sadzonkami. Stopniowo przyzwyczajaj swoje siewki do światła HID i zmniejszaj odległość o kilka centymetrów każdego dnia, aż osiągniesz odległość 40-60cm, w zależności od ich mocy. Można też po prostu wykonać test cieplny, trzymając rękę pod światłem. Jeśli jest zbyt gorąca dla twoich rąk, będzie również zbyt gorąca dla twoich delikatnych sadzonek.

Dla optymalnego wzrostu sadzonek należy stosować oświetlenie typu „zimne światło”, które jest korzystne dla wczesnego wzrostu. Lampy te mają w swoim spektrum więcej koloru niebieskiego, w przeciwieństwie do lamp dla fazy kwitnienia, które mają więcej koloru czerwonego.

Jeśli chodzi o najlepszy cykl świetlny dla twoich sadzonek, możesz użyć normalnego cyklu świetlnego 18/6, czyli 18 godzin światła i 6 godzin ciemności każdego dnia, chociaż niektórzy hodowcy stosują również cykle 20/4 lub 24/0. Możesz eksperymentować, który cykl świetlny da najlepsze rezultaty.

Umieszczając w swoim growroomie mały wentylator, który będzie wiał prosto na sadzonki i zapewniał im stały dopływ powietrza sprawisz, że Twoje rośliny nie zaatakuje pleśń, na którą szczególnie podatne są młode sadzonki. Równomierny przepływ powietrza zachęci również Twoje sadzonki do zużycia dodatkowej energii, aby rosły silniejsze i miały lepszą i bardziej odporną strukturę.

Składniki Odżywcze

Jedną z rzeczy, której mniej doświadczeni hodowcy konopi mogą nie być świadomi, jest fakt, że bardzo młode sadzonki, które dopiero co wykiełkowały, nie potrzebują składników odżywczych. Wręcz przeciwnie, zamiast pomóc, to spożycie składników odżywczych na tym wczesnym etapie może być szkodliwe. Pozwól sadzonkom zużyć trochę swojej energii na poszukiwaniu składników odżywczych i rozwijaniu korzeni, zamiast rozpieszczać je od samego początku.

Używaj tylko czystej wody destylowanej bez dodatków odżywczych i o pH 6,5-7. Po tygodniu lub dwóch możesz zacząć dodawać lekkie odżywki. Również tutaj należy zachować ostrożność, ponieważ siewki mogą bardzo wrażliwie reagować na przekarmienie. Stosuj tylko połowę zalecanej przez producenta dawki składników odżywczych, w przeciwnym razie Twoje rośliny umrą. Nie popełnij tego samego błędu, który wielu świeżych hodowców popełnia na początku i zapielęgnowuje je na śmierć. W przypadku sadzonek, mniej znaczy czasem więcej.

Należy pamiętać, że wiele dostępnych w handlu rodzajów ziemi doniczkowej może być nafaszerowanych substancjami odżywczymi. Dlatego ten rodzaj ziemi jest często mniej optymalny dla sadzonek. Najlepsza będzie lekka ziemia doniczkowa dla sadzonek, bądź możesz też użyć kostek wełny mineralnej lub zrobić własną mieszankę startową z perlitem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.