Zawały Serca Są Częstsze Wśród Młodych Użytkowników Marihuany
Ryzyko ataku serca wydaje się podwajać u młodych dorosłych, którzy używają marihuany. Tak wynika z reprezentatywnych badań przeprowadzonych w USA.
Duszność i ból w klatce piersiowej to typowe objawy zawału serca. Ból może również promieniować do ramion, pleców lub brzucha. Zawał serca jest nagłym i ostrym stanem, w którym liczy się każda minuta.
Młodzi ludzie rzadko chorują na zawał serca. Jednak to się zdarza. Niektóre badania przypadków sugerują, że używanie konopi indyjskich może być czynnikiem ryzyka. Zespół badawczy z Kanady wykorzystał duże reprezentatywne badanie z USA, aby bliżej przyjrzeć się związkowi między używaniem marihuany a atakami serca.
Do analizy włączono dane ponad 33.000 osób w wieku od 18 do 44 lat. Wszystkie osoby zostały zapytane o to, jak często i w jakiej formie używały konopi indyjskich w ciągu ostatnich 30 dni. Ponadto zapytano ich, czy lekarz lub inny personel medyczny kiedykolwiek powiedział im, że mieli zawał serca.
Ryzyko Zawału Serca Dwukrotnie Wyższe w Przypadku Używania Marihuany
18 procent respondentów przyznało się do używania marihuany, 71 procent używało jej częściej niż cztery razy w miesiącu. Spośród osób używających marihuany 1,3 procent zgłosiło atak serca, czyli nieco więcej niż jedna na sto osób. Wśród abstynentów 0,8 procent miało już zawał serca.
Po uwzględnieniu innych znanych czynników ryzyka, takich jak spożywanie alkoholu, palenie tytoniu czy cukrzyca, zespół badawczy obliczył, że osoby używające marihuany mają dwukrotnie większe ryzyko zawału serca niż abstynenci. Im częstsze spożycie, tym większe ryzyko.
Korelacja ta była szczególnie widoczna w przypadku palenia marihuany. Jednak wyniki dotyczące waporyzacji i spożywania marihuany wskazywały na ten sam kierunek. „To sugeruje, że w tym przypadku żadna metoda konsumpcji nie jest bezpieczniejsza od innej” – wyjaśnia Karim Ladha, główny autor badania.
Możliwy Niedobór Tlenu W Mięśniu Sercowym
Wadą badania jest to, że nie sprawdzono ciągu chronologicznego. Nie jest więc jasne, czy atak serca rzeczywiście wystąpił po rozpoczęciu używania marihuany. Według zespołu badawczego wcześniejsze oceny tego samego zestawu danych sugerowałyby, że tak właśnie jest.
Nie jest również jasne, które składniki marihuany zwiększają ryzyko zawału serca. Nie można wykluczyć, że do zwiększonego ryzyka przyczyniają się substancje toksyczne pochodzące z nielegalnej produkcji marihuany, jak w przypadku syntetycznej marihuany.
Jednak zespół uważa, że jest prawdopodobne, że aktywny składnik marihuany THC przyczynia się do stresu sercowo-naczyniowego. Pod wpływem ostrego efektu zwiększa się częstość skurczów serca, a co za tym idzie zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen.
Jednocześnie badania sugerują, że marihuana powoduje skurcz naczyń krwionośnych. Istnieją również dowody na to, że płytki krwi są aktywowane przez receptory kannabinoidowe, co prowadzi do ich zlepiania. Konsekwencją tych efektów jest niedostateczne zaopatrzenie serca w tlen. Skutkiem tego mogą być zaburzenia rytmu serca i zawały serca.