Niski poziom lub brak nauki oraz niski status społeczny to najczęstsze ryzykowne faktory, które prowadzą do rozwoju problematycznego zażywania różnych substancji. Jedno badanie z USA (Luthar, S., Small, P., Ciciolla, L. (2017). Adolescents from upper middle class communities: Substance misuse and addiction across early adulthood. Development and Psychopathology, 2017(1)) pokazuje teraz, że możliwie dzieci szczególnie zamożnych ludzi również często sięgają po alkohol, kokainę oraz inne używki.
Osoby, które dorastają w zamożnym środowisku, chodzą do dobrej szkoły oraz w późniejszym okresie życia studiują na najlepszych uczelniach, mogą być szczególnie zagrożeni rozwinięciem problematycznego konsumowania różnych substancji.
Zespół naukowców w celu wykonania swoich badań celowo wybrał szczególnie zamożne kręgi w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Domy w tych rejonach kosztują średnio ponad milion dolarów, a średnie dochody są trzy- bądź czterokrotnie wyższe niż w reszcie kraju.
W dwóch stanach przepytano liczbę łącznie ponad 300 uczniów i uczennic o zażywanie jakichkolwiek substancji. Pierwsza ankieta odbywała się na koniec high school, czyli w wieku 19 lat. Jedna grupa została poddawana ankiecie co rok w trakcie college’u aż do osiągnięcia 22 roku życia, a jeszcze jedna grupa była poddawana ankietom po ukończeniu college’u przez okres czterech lat. Członkowie tej grupy byli w wieku pomiędzy 23 i 27 rokiem życia.
Tak zebrane dane naukowcy porównali z danymi ludności w tym samym przedziale wiekowym. Wyniki pokazują, że młodzi ludzie z wyższych sfer, częściej się upijają oraz częściej sięgają po cannabis, stymulanty i kokainę albo inne narkotyki, jak ecstasy niż grupa porównywalna z niższych sfer.
Również liczba uczniów w dobrych szkołach i uczelniach, którzy byli uzależnieni od jakichś substancji była znacznie zwiększona. W starszej grupie, która po ukończeniu college’u została przebadana, wykazano pomiędzy 19 a 24 procent kobiet i 23 do 40 procent mężczyzn uzależnienia od różnych substancji.
Jest to około dwa – trzy razy więcej niż w grupach porównawczych. Również w młodszej grupie zauważono dwa razy większą liczbę 22-letnich mężczyzn z uzależnieniami niż w grupie porównawczej.
Kierująca badaniami Sunyia Luthar podejrzewa, że możliwym powodem zwiększonego spożywania substancji u badanych może być duży nacisk oraz wysokie wymagania wobec nich. Wszyscy uczestnicy badań uczęszczali do najlepszych szkół w okolicy i wielu poszło również do elitarnej uczelni.
Problemem może być także rozpowszechnienie i akceptacja spożywania substancji wśród kręgu rówieśników i przyjaciół jak i obojętna postawa rodziców.
Z powodu małej liczby przebadanych i ograniczenia badań do wyłącznie dwóch high school uogólnienie wyników jest tylko ograniczenie możliwe.