Legalizacja w Afryce Południowej

Sąd Najwyższy w południowoafrykańskim Western Cape zadecydował, że klasyfikacja cannabisu jako nielegalny środek jest sprzeczne z konstytucją. Sytuacja ta może doprowadzić do tego, że zostanie zmienione prawo tego kraju dotyczące cannabisu.

Obowiązujące obecnie prawo sporządzone przez partię „Dagga” mówi o tym, że uprawa, posiadanie czy użytkowanie cannabisu są nielegalne. Prawo to zostało teraz sklasyfikowane jako sprzeczne z konstytucją, bezpodstawne, przestarzałe oraz dyskryminujące, ponieważ kieruje się ono szczególnie przeciwko czarnej ludności.

Sąd wypowiedział się również przeciwko prawie narkotykowym i sprzedaży środków odurzających, które dotychczas zakazywało posiadania, z jednym wyjątkiem medycznych indykacji. Teraz zezwala ono każdemu na posiadanie cannabisu, jak i domową hodowlę oraz użytek.

Prawodawca ma teraz 24 miesiące na to, aby ukształtować nowe regulacje dla handlu środkami odurzającymi oraz użytku środków leczniczych. Oznacza to, że mieszkańcy Południowej Afryki mogą użytkować w swoich domach cannabis – jak mówi Garreth Prince, który jest aktywistą i brał czynny udział przy zmianie.

Przynajmniej policja może wreszcie skoncentrować się na poważnych deliktach i nie będzie już zużywała cennych zasobów oraz czasu na pogoń za konsumentami cannabisu. Prince wyjaśnia, że nadal można zostać zatrzymanym z powodu palenia cannabisu, jednak dzięki decyzji Sądu można złożyć apelację powołując się na prawo do wolnego rozwoju osobowości i w ten sposób otrzymać uniewinnienie.

Formalnie cannabis będzie dopiero wtedy legalny, gdy parlament przyjmie odpowiedni projekt ustawy. Garreth Prince został w 1989 roku skazany z powodu posiadania cannabisu. Jako prawnik z ukończonymi studiami nie został on jednak przyjęty do Sądu Najwyższego ze względu na swoją przeszłość.

Jako prawnik pomaga on wszystkim tym, którzy z powodu cannabisu mają problemy. W 2012 roku ponownie został on aresztowany ze względu na uprawę cannabisu. Potem postawił on się na szczycie ruchu walczącego o legalizację marihuany. Obecna decyzja Sądu Najwyższego to bezpośredni wynik jego inicjatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.