Konopie – Właściwości i Zastosowania

Roślina konopi jest przez człowieka kultywowana i stosowana w różnych dziecinach życia od 12.000 lat, na co wskazują odkrycia archeologiczne. W międzyczasie tak już ją przebadano, że wiemy ile ma ona właściwości oraz zastosowań. I jest ich nie mało.

konopie-9852

Tekstylia

Włókno konopne od tysięcy lat służy ludziom do produkcji bardzo silnych i trwałych wyrobów, począwszy od nici aż po żagle i plandeki, worki czy sznurki. Jest ono szczególnie odporne na procesy gnilne, a w dzisiejszych czasach włókiennictwo tak się rozwinęło, że z włókna konopnego można produkować nawet odzież

Celuloza i papier

Konopie to także świetny zamiennik dla drewna do produkcji papieru i celulozy. Podczas gdy na produkcję 1 tony masy celulozowej potrzeba ponad dwa razy tyle drewna, to w przypadku włókna konopnego ten związek wynosi jedynie 1,4 do 1,5 tony. Co najlepsze, w naszej strefie klimatycznej z roślin konopi otrzymujemy trzy razy więcej celulozy niż z drewna.

Kompozyty

Konopie są również wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie produkuje się z nich materiały kompozytowe na bazie polimerów termoplastycznych, wykorzystywanych do wykonania elementów wnętrz samochodowych. Poza tym włókna konopne mają również zastosowanie w budownictwie jako materiał izolacyjny i konstrukcyjny.

Biopaliwa i energia odnawialna

Całe rośliny konopi mogą służyć jako źródło bioenergii lub biopaliwa II generacji. Konopie włókniste to rośliny wysokoplonujące (> 15 t/ha p.s.m.), a ponadto są odporne na suszę i można z nich wyprodukować brykiety oraz pelet.

Produkty spożywcze

Z nasion konopi można wytłoczyć wysokowartościowy olej, szczególnie jeśli będzie tłoczony na zimno. Ponadto nasiona to zdrowy i wartościowy dodatek do różnych potraw. Można z nich też warzyć piwo i używać jako karmę dla ptaków.

Produkty lecznicze oraz kosmetyczne

Tutaj lista jest naprawdę długa i niekończąca się. Oleje z rośliny konopi można przyjmować doustnie i mają one wiele właściwości leczniczych. Olej z nasion konopi to również świetny dodatek do kremów czy wcierek. Można wymieniać bez końca. Kosmetyki na bazie oleju i ekstraktach z konopi działają wygładzająco i zmiękczająco na skórę, działają na nią leczniczo. Olej konopny nadaje się do produkcji mydła, balsamów, szamponów, płynów do kąpieli, dezodorantów, kremów, pomadek, odżywek, a nawet perfum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.