Medyczna marihuana przy leczeniu jaskry

Jako jaskrę określa się w medycynie cały rząd chorób oczu, przy których zostaje uszkodzony nerw wzrokowy. Powodem takiego uszkodzenia nerwu może być zwiększone ciśnienie wewnątrz gałkowe i przez to możliwe niedokrwienie. Około miliona ludzi choruje u nas na zwiększone ciśnienie wewnątrz gałkowe, drugie tyle nawet nie ma pojęcia o tym, że ma jaskrę. Nieleczone zaawansowane zwiększone ciśnienie wewnątrz gałkowe prowadzi w końcu do ślepoty.

Typowe uszkodzenia oka jakie występują podczas jaskry mogą być leczone wyłącznie poprzez trwałe zmniejszanie ciśnienia wewnątrz gałkowego. Jednak nie można już wyleczyć powstałe już uszkodzenia nerwu wzrokowego. Według badań doustne podawanie THC w dawkach 10-20 mg dziennie może zmniejszyć ciśnienie wewnątrz gałkowe o średnio 25-30%, czasem nawet jednak aż o 50%. Niestety taki efekt nie występuje u wszystkich pacjentów.

Taki efekt obniżania ciśnienia wewnątrz gałkowego został odkryty w roku 1971 podczas systematycznego zapisu działań cannabisu na zdrowych konsumentach cannabisu. „Lekarze Robert Hepler oraz Ira Frank z Los Angeles u 11 zdrowych osób po zapaleniu cannabisu o łącznej dawce THC równej 18 mg stwierdzili, że ciśnienie w oku zmniejszyło się o 25 procent po upływie około godziny oda zapalenia.

Działanie to różniło się jednak bardzo w zależności od osoby. U dwóch uczestników nie wykazano żadnej reakcji w oku, podczas gdy u pozostałych osób stwierdzono obniżenie ciśnienia wewnątrz gałkowego o 16 do 45 procent w porównaniu do wyniku początkowego.” (Źródło: Dr. Franjo Grotenhermen: Cannabis und THC wirken nicht immer wie erwünscht).

Niepsychoaktywne cannabinoidy Cannabidiol (CBD) oraz Cannabinol (CBN) prawdopodobnie również posiadają właściwości obniżające ciśnienie wewnątrz gałkowe i mogą również być uzywane w leczeniu jaskry. poprzez podanie do miejscowe bezpośrednio do oka można uzyskać najlepsze działanie, niestety jeszcze nie istnieją żadne krople do oczu z zawartością Cannabinoidów (Żródło: http://www.cannabis-med.org/german/download/magazin.pdf).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.