Badanie obserwacyjne wykazało, że zaburzenie z napadami objadania się, czyli niekontrolowane spożywanie dużych ilości pokarmu, może być wywołane spożyciem alkoholu.
106 studentów wyraziło gotowość do podzielenia się informacjami na temat swoich zachowań związanych z konsumpcją alkoholu oraz napadów objadania się po sześć razy dziennie przez okres dwóch tygodni. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zbadali, czy istnieje związek czasowy między spożyciem alkoholu a napadami jedzenia.
W przypadku napadu objadania się dana osoba traci kontrolę nad swoim nawykiem żywieniowym i w krótkim czasie spożywa nadmierne ilości pokarmu. Regularne napady objadania się są głównym objawem choroby psychicznej zwanej zaburzeniem z napadami objadania się. Osoby dotknięte chorobą cierpią nie tylko z powodu poczucia winy i wstydu, ale także z powodu nadwagi, cukrzycy i innych chorób.
Często zaburzenie z napadami objadania się zaczyna w późnej młodości lub w młodej dorosłości. Jest to okres, w którym alkohol często odgrywa znaczącą rolę. Kierownik badania Sarah Fischer i jej zespół zbadali, czy spożywanie alkoholu wśród młodych dorosłych może być potencjalnym czynnikiem wywołującym napady jedzenia. W badaniu wzięło udział 81 kobiet i 25 mężczyzn w wieku średnio 20 lat.
Impulsywność Jako Czynnik Ryzyka Napadów Jedzenia Po Spożyciu Alkoholu
Codzienne ankiety przeprowadzane za pomocą smartfona miały na celu jak najdokładniejsze określenie związku czasowego między spożyciem alkoholu a napadami jedzenia. Zauważono wyraźną tendencję: jeśli w jednym z badań młodzi studenci stwierdzili, że niedawno pili alkohol, prawdopodobieństwo napadu jedzenia tego samego dnia wzrosło.
Związek ten nie odnosił się jednakowo do wszystkich zainteresowanych stron. Różnice w osobowości również odegrały pewną rolę. Szczególnie dotknięte były te osoby, które wykazywały skłonność do impulsywnych zachowań. Impulsywnymi określa się ludzi, którzy nie są w stanie lub nie są w stanie kontrolować spontanicznych impulsów behawioralnych. Na przykład u osób impulsywnych zły nastrój prędzej może wywołać atak jedzenia, niż u osób, które nie poddają się każdemu wewnętrznemu impulsowi.
Alkohol Aktywuje System Nagradzania i Zmniejsza Kontrolę Impulsów
Fischer i jej zespół wymieniają dwa możliwe sposoby, przez które alkohol może stać się przyczyną napadów jedzenia. Alkohol aktywuje system nagradzania, który z kolei kusi osobę do zwrócenia się ku pysznym przekąskom i zjedzeniu więcej. Alkohol pozbawia również zahamowań i jednocześnie hamuje zdolność do powstrzymywania się.
Dla młodych ludzi, którzy mają skłonność do napadów jedzenia, spożywanie alkoholu może zatem stanowić ryzyko rozwoju zaburzeń objadania się. Może tak być również w przypadku pozornie „normalnego” spożycia alkoholu w kręgu przyjaciół.
Źródło:
Fischer, S., Wonderlich, J., Miller, L. A., Breithaupt, L., Frietchen, R., Cao, L., Nelson, J. D. & Izquierdo, A. (2023). The association of alcohol use and positive and negative urgency to same day objective binge eating in emerging adults. Front Psychol, 14, 1152691. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2023.1152691