Alkohol zabija 3 miliony ludzi rocznie, a jak przedstawia się górna granica w tygodniu? Uzależnienie od alkoholu to nadal największy problem nałogowy, a w niektórych zakątkach alkohol to najczęściej spożywana używka. Na przykład w Niemczech co 10 osoba umiera z powodu skutków spożywania alkoholu.
Światowa Organizacja Zdrowia w swoich badaniach zaleca wskaźnik w spożywaniu alkoholu rozróżniając pomiędzy płciami. Istnieje jednak inny wskaźnik, alarmujący już przy spożyciu 100 gramów czystego alkoholu na tydzień, czyli w przeliczeniu około 5 piw. „Zdrowe” maksimum u mężczyzn określane było przy ośmiu piwach dla mężczyzn, u kobiet to 4 piwa. Badania WHO zalecają , aby oprócz tych pięciu maksymalnych dawek przez 2 dni w tygodniu w ogóle nie spożywać alkoholu.
100 gramów alkoholu w przeliczeniu:
– 5 piw o pojemności 0,5 litra
– 5,6 kieliszków wina
– 11 lampek szampana (po 100ml)
– 9 kieliszków wódki (po 40ml)
Większa liczba zgonów przy mniejszym spożyciu alkoholu
W stosunku do całkowitej liczby społeczeństwa na całym świecie u nas umiera o 3 procent więcej ludzi w wyniku spożywania alkoholu. Szczególnie wysoka jest liczba wśród młodych mężczyzn. Zaskakujące przy tym jest to, że wzrosła zarówno śmiertelność jak i liczba pierwszego zdiagnozowania pomimo, że ogólne spożycie alkoholu spadło.
Prawie co dziesiąty człowiek umiera z powodu następstw spożywania alkoholu. Nadużywanie tej używki jest odpowiedzialne za cały szereg chorób, jak choroby wątroby, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego oraz licznych odmian nowotworów.
Wyjątkowe w badaniach WHO jest okres czasu, z jakiego wybrano dane. Sięgnięto po łącznie 83 długoterminowych badań. Dzięki temu stworzono obraz dla każdego zakątka świata. Co cztery lata WHO upublicznia raport na temat alkoholu i zdrowia.