nasiona marihuany, sklep

Wprowadzą tabelę legalnych ilości narkotyków?

Fresh-Skunk-Buds-and-in-P-001

Wprowadzenie do nowelizacji prawa antynarkotykowego tabeli minimalnych, dopuszczalnych ilości narkotyków, jakie mogliby posiadać uzależnieni i nie być za to ścigani, postuluje sieć organizacji pozarządowych monitorująca politykę antynarkotykową.

– Polskie przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii są najbardziej restrykcyjne w Unii Europejskiej – mówiła dziś Agnieszka Sieniawska, prawniczka Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych. Obowiązująca obecnie ustawa penalizuje posiadanie nawet minimalnej ilości substancji psychoaktywnej – grozi za to do 3 lat więzienia.

Przyjęty w sierpniu przez rząd projekt nowelizacji ustawy da możliwość odstąpienia od ścigania osób uzależnionych, posiadających narkotyki na własny użytek.

Organizacjom zrzeszonym w Polskiej Sieci ds. Polityki Antynarkotykowej proponowane rozwiązanie ogólnie się podoba, ale – jak mówiła Sieniawska – w obrocie prawnym pozostaną przepisy, które mogą powodować, że osoby uzależnione nadal będą ścigane – łącznie z sytuacjami, gdy narkoman, który przestał brać i poddaje się terapii, po kilku latach zostanie aresztowany i skazany, zaś w więzieniu będzie miał dostęp do przemycanych narkotyków. – Dziś tylko Białoruś ma surowsze od polskiego prawo antynarkotykowe – dodała.

Dlatego – na wzór doświadczeń i rozwiązań prawnych innych krajów, organizacje pozarządowe proponują uściślenie przepisów przez wprowadzenie rozporządzenia z tabelą, określającą minimalne, dopuszczalne ilości środków psychoaktywnych.

– Byłoby to pomocą dla policji i prokuratury w odróżnianiu, kto jest uzależnionym człowiekiem, którego trzeba leczyć, a kto – dilerem, których trzeba karać – mówiła Sieniawska.

Według proponowanej tabeli, która jest wzorowana na tych z innych krajów, dopuszczalne mogłoby być posiadanie na własny użytek: do 2 g chlorowodorku heroiny lub do 20 ml „polskej heroiny” zwanej „kompotem”, albo do 0,5 g czystej morfiny (25 ampułek po 20 mg), czy też do 5 g kokainy, ewentualnie do 5 g amfetaminy lub pochodnych fenyloamin lub do 20 g marihuany, albo do 10 g haszyszu, czy do 100 sztuk grzybów halucynogennych.

Dla porównania podano, że 10 lat temu rząd portugalski zdekryminalizował używanie i posiadanie heroiny, kokainy, marihuany, LSD i innych nielegalnych narkotyków. Do tego czasu można tam zaobserwować, że umieralność z powodu przedawkowań spadła z około 400 do 290 przypadków rocznie, a liczba nowych infekcji HIV, powstających w wyniku używania niesterylnych igieł do iniekcji heroiny, kokainy i innych nielegalnych substancji, zmniejszyła się z prawie 1,4 tysiąca w 2000 r. do około 400 w 2006 r.

W Austrii prawo rozróżnia posiadanie narkotyków na własny użytek i posiadanie na handel. Za posiadanie, produkcję, użyczanie, kupowanie narkotyków grozi do sześciu miesięcy więzienia lub grzywna. Za podanie narkotyków niepełnoletniemu grozi do 3 lat więzienia.

24 sierpnia rząd przesłał Sejmowi nowelizację tej ustawy, w której przyjął odstąpienie od ścigania za posiadanie narkotyków przeznaczonych na własny użytek. Zgodnie z projektem, w pewnych okolicznościach prokurator i sąd będą mogli odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych w przypadku, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem. Taka sytuacja – według Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowało projekt – oznacza niską społeczną szkodliwość czynu.

Chodzi o to, aby do więzień nie trafiali ludzie przyłapani na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyku, ale dilerzy i producenci. Według autorów projektu, pozwoli to oddzielić osoby uzależnione i używające narkotyków od osób, które dopuszczają się przestępstwa produkcji lub handlu nimi.

Projektodawcy przyznali, że dotychczasowe przepisy w praktyce nie przyniosły oczekiwanych efektów – nie ograniczyły używania narkotyków w Polsce oraz nie umożliwiły skutecznego ścigania dilerów. Jednocześnie – w ocenie resortu sprawiedliwości – z osób uzależnionych uczyniły przestępców, chociaż narkomania uznawana jest za chorobę. Dodatkowo, obowiązujące regulacje okazały się kosztowne. Rocznie karanie skazanych za posiadanie narkotyków kosztuje budżet państwa 80 mln zł – przekonuje resort sprawiedliwości.

W projekcie zawarto też zapisy nakładające na prokuratora i sąd obowiązek zbierania informacji na temat używania przez podejrzanego (oskarżonego) środków odurzających lub substancji psychotropowych. Ten zapis pozwoli częściej kierować oskarżonych na leczenie niż do więzień. W przypadku, gdy osoba zostanie skazana, będzie możliwość udzielenia jej przerwy w odbywaniu kary po to, by odbyła leczenie.

Inne artykuły

thc-thc.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sklep thc

Inne portale o tematyce marihuany, konopi indyjskich, cannabis:
cannapteka.pl, forum.haszysz.info, foto.thc-thc.com, najlepsze.kanabis.info, akseeds.nl, thc-thc.info, seedbay.pl, konopialeczy.com, foto.seedbay.info, powiew.com, thc-thc.tv, ufoseeds.com, seedbay.info, cbdleczy.com, thc-thc.com, thc-thc.net, blog.growers.pl,
forum.ganjafarmer.info, akseeds.com, wrzuta.growers.pl, akseeds.de, foto.haszysz.info, akseeds.pl, blog.thc-thc.com, outdoor.growers.pl, forum.kanabis.info, holenderskiskun.com, grubylol.com, thcland.pl, ganjafarmer.info, upload.kanabis.info, jamaicaseeds.pl,
kanabis.info, growenter.pl, foto.thc-thc.tv, haszysz.info, jamaica.com.pl, f2seeds.com, growenter.com, dutchseeds.pl, taniesianie.com, ultimateseeds.pl, news.kanabis.info, growers.pl, tritonseeds.com, indoor.growers.pl, upload.growenter.pl,

Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany, konopi indyjskich, cannabis, potocznej trawki.