nasiona marihuany, sklep

Wprowadzą tabelę legalnych ilości narkotyków?

Fresh-Skunk-Buds-and-in-P-001

Wprowadzenie do nowelizacji prawa antynarkotykowego tabeli minimalnych, dopuszczalnych ilości narkotyków, jakie mogliby posiadać uzależnieni i nie być za to ścigani, postuluje sieć organizacji pozarządowych monitorująca politykę antynarkotykową.

– Polskie przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii są najbardziej restrykcyjne w Unii Europejskiej – mówiła dziś Agnieszka Sieniawska, prawniczka Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych. Obowiązująca obecnie ustawa penalizuje posiadanie nawet minimalnej ilości substancji psychoaktywnej – grozi za to do 3 lat więzienia.

Przyjęty w sierpniu przez rząd projekt nowelizacji ustawy da możliwość odstąpienia od ścigania osób uzależnionych, posiadających narkotyki na własny użytek.

Organizacjom zrzeszonym w Polskiej Sieci ds. Polityki Antynarkotykowej proponowane rozwiązanie ogólnie się podoba, ale – jak mówiła Sieniawska – w obrocie prawnym pozostaną przepisy, które mogą powodować, że osoby uzależnione nadal będą ścigane – łącznie z sytuacjami, gdy narkoman, który przestał brać i poddaje się terapii, po kilku latach zostanie aresztowany i skazany, zaś w więzieniu będzie miał dostęp do przemycanych narkotyków. – Dziś tylko Białoruś ma surowsze od polskiego prawo antynarkotykowe – dodała.

Dlatego – na wzór doświadczeń i rozwiązań prawnych innych krajów, organizacje pozarządowe proponują uściślenie przepisów przez wprowadzenie rozporządzenia z tabelą, określającą minimalne, dopuszczalne ilości środków psychoaktywnych.

– Byłoby to pomocą dla policji i prokuratury w odróżnianiu, kto jest uzależnionym człowiekiem, którego trzeba leczyć, a kto – dilerem, których trzeba karać – mówiła Sieniawska.

Według proponowanej tabeli, która jest wzorowana na tych z innych krajów, dopuszczalne mogłoby być posiadanie na własny użytek: do 2 g chlorowodorku heroiny lub do 20 ml „polskej heroiny” zwanej „kompotem”, albo do 0,5 g czystej morfiny (25 ampułek po 20 mg), czy też do 5 g kokainy, ewentualnie do 5 g amfetaminy lub pochodnych fenyloamin lub do 20 g marihuany, albo do 10 g haszyszu, czy do 100 sztuk grzybów halucynogennych.

Dla porównania podano, że 10 lat temu rząd portugalski zdekryminalizował używanie i posiadanie heroiny, kokainy, marihuany, LSD i innych nielegalnych narkotyków. Do tego czasu można tam zaobserwować, że umieralność z powodu przedawkowań spadła z około 400 do 290 przypadków rocznie, a liczba nowych infekcji HIV, powstających w wyniku używania niesterylnych igieł do iniekcji heroiny, kokainy i innych nielegalnych substancji, zmniejszyła się z prawie 1,4 tysiąca w 2000 r. do około 400 w 2006 r.

W Austrii prawo rozróżnia posiadanie narkotyków na własny użytek i posiadanie na handel. Za posiadanie, produkcję, użyczanie, kupowanie narkotyków grozi do sześciu miesięcy więzienia lub grzywna. Za podanie narkotyków niepełnoletniemu grozi do 3 lat więzienia.

24 sierpnia rząd przesłał Sejmowi nowelizację tej ustawy, w której przyjął odstąpienie od ścigania za posiadanie narkotyków przeznaczonych na własny użytek. Zgodnie z projektem, w pewnych okolicznościach prokurator i sąd będą mogli odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych w przypadku, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem. Taka sytuacja – według Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowało projekt – oznacza niską społeczną szkodliwość czynu.

Chodzi o to, aby do więzień nie trafiali ludzie przyłapani na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyku, ale dilerzy i producenci. Według autorów projektu, pozwoli to oddzielić osoby uzależnione i używające narkotyków od osób, które dopuszczają się przestępstwa produkcji lub handlu nimi.

Projektodawcy przyznali, że dotychczasowe przepisy w praktyce nie przyniosły oczekiwanych efektów – nie ograniczyły używania narkotyków w Polsce oraz nie umożliwiły skutecznego ścigania dilerów. Jednocześnie – w ocenie resortu sprawiedliwości – z osób uzależnionych uczyniły przestępców, chociaż narkomania uznawana jest za chorobę. Dodatkowo, obowiązujące regulacje okazały się kosztowne. Rocznie karanie skazanych za posiadanie narkotyków kosztuje budżet państwa 80 mln zł – przekonuje resort sprawiedliwości.

W projekcie zawarto też zapisy nakładające na prokuratora i sąd obowiązek zbierania informacji na temat używania przez podejrzanego (oskarżonego) środków odurzających lub substancji psychotropowych. Ten zapis pozwoli częściej kierować oskarżonych na leczenie niż do więzień. W przypadku, gdy osoba zostanie skazana, będzie możliwość udzielenia jej przerwy w odbywaniu kary po to, by odbyła leczenie.

thc-thc.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inne strony, blogi i fora o tematyce marihuany, konopi indyjskich, cannabis:

thc info foto thc uprawa indoor thc news tematy o marihuanie grow enter haszysz cannabis seeds kanabis info tritonseeds ganjafarmer jamaica seeds informacje o olej cbd medyczna marihuana wrzuta galeria medyczna marihuana f2seeds taniesianie marihuana samen dutch seeds uprawa marihuany ultimateseeds najlepsze sklepy seedbay informacje thc blog thc tv foto haszysz thc galeria forum o uprawie marihuany nasiona marihuany forum kanabis palacze marihuany forum haszysz forum ganjafarmer ranking nasion marihuany bezpieczny upload feminizowane nasiona marihuany galeria marihuany nasiona marihuany foto seedbay akseeds uprawa outdoor firma powiew news kanabis galeria kanabis holenderskiskun dyskusje o uprawie konopi

Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany, konopi indyjskich, cannabis, potocznej trawki.