Konopie indyjskie i nikotyna są często spożywane jednocześnie. Czy spożywanie jednej substancji automatycznie prowadzi do spożywania drugiej? Metaanaliza może dostarczyć odpowiedzi na to pytanie.
Joint często składa się nie tylko z marihuany. Często dodawany jest do niego tytoń. Palenie jest wtedy mieszanką marihuany i tytoniu. Czy używanie konopi indyjskich może prowadzić do palenia tytoniu? A może palenie tytoniu prowadzi do palenia marihuany? Zespół badawczy z Australii zajął się znalezieniem odpowiedzi na to pytanie.
Metaanaliza Obejmuje 18 Pojedynczych Badań
Kierownik badania Tesfa Mekonen Yimer i jego zespół przeanalizowali literaturę naukową na ten temat. Badacze przez dłuższy okres czasu szukali badań z udziałem młodzieży i młodych dorosłych. Tylko w ten sposób można wiarygodnie określić kolejność, w jakiej substancje są spożywane po raz pierwszy.
Yimer i jego zespół zidentyfikowali 18 badań, w których badano zarówno zażywanie konopi indyjskich, jak i nikotyny. Nikotyna jest najczęściej wdychana przez dym tytoniowy lub e-papierosy. Jednak naukowcy mówią głównie o paleniu tytoniu. Wyniki poszczególnych badań zostały podsumowane i ocenione. Proces ten nazywany jest metaanalizą.
Wzajemny Związek Pomiędzy Marihuaną a Nikotyną
Okazało się, że ci, którzy jako osoba niepaląca lub niepaląca po raz pierwszy zetkną się z nikotyną, najczęściej w postaci papierosów, są bardziej skłonni do spróbowania marihuany. W tym samym czasie prawdopodobieństwo rozpoczęcia palenia wzrasta, jeśli najpierw pojawiły się doświadczenia związane z konsumpcją konopi indyjskich. Naukowcy mówią o wzajemnych relacjach.
Z jednego do drugiego mogą prowadzić różne przyczyny, wyjaśnia zespół badawczy. Konopie indyjskie i tytoń są spożywane w podobny sposób, co ułatwia wypróbowanie obu substancji. Krąg znajomych może odgrywać taką samą rolę jak dostępność. Geny mogą również zwiększać podatność danej osoby zarówno na konopie indyjskie, jak i na nikotynę. Badania pokazują, że tytoń i konopie indyjskie mogą być ze sobą ściśle powiązane. Osoby, które spożywają oba te produkty, mają większe trudności z zaprzestaniem palenia.
Źródło:
Yimer, T. M., McClure-Thomas, C., Stjepanovic, D., Wilson, J., Chan, G. C. K., Hall, W. D. & Leung, J. (2024). The relationship between cannabis and nicotine use: A systematic review and meta-analysis. Addiction, https://doi.org/10.1111/add.16642