Szwecja: pierwsi pacjenci otrzymują medyczną marihuanę

Na całym świecie odbywają się reformy w związku z medyczną marihuaną – nie tylko w Niemczech, jak ostatnio usłyszeliśmy, zalegalizowano medyczną marihuanę. Od niedawna może również dwoje szwedzkich pacjentów używać marihuanę do terapii przewlekłego bólu.

Mimo, że Szwecja jest znana głównie ze swojego błędnego zawierzenia, jakoby można było stworzyć wolną od narkotyków społeczność, i z realizowania swojej srogiej prohibicji, to w tym czasie jeden z tamtejszych urzędów Läkemedelsverket, który jest odpowiedzialny za leki, wydał dwóm pacjentom wyjątkowe pozwolenia na leczenie się medyczną marihuaną.

Dr. Fredrik von Kieseritzky, który jest doradcą lekarzy prowadzących obydwa przypadki pacjentów, jest z tego powodu nawet więcej niż zadowolony. W Wywiadzie powiedział: „Cieszę się, że urząd zdobył się na ten pragmatyczny krok, aby pacjentom z przewlekłymi bólami, na które nie ma skutecznych leków, udostępnić możliwość leczenia się cannabisem.

Potrzebny do tego celu cannabis ma być importowany specjalnie dla tej dwójki chorych z Holandii. Jeśli chodzi o sposoby przyjmowania marihuany to Dr. Fredrik von Kieseritzky zaznacza, że można ją używać nawet do pieczenia. Oczywiście można ją palić, ale ten sposób konsumpcji jest bardzo odradzany. Ponadto ważne jest, aby rozróżnić tutaj zażywanie cannabisu w celach leczniczych od zażywania rekreacyjnego.

Zaznacza się też, że te dwa wyjątkowe pozwolenia nie należy traktować jako ogólne zezwolenie na konsumpcję marihuany. Mimo to jest to pierwszy ważny krok w kierunku legalizacji medycznej marihuany w Szwecji. W końcu w innych krajach, jak na przykład w Niemczech, początkowo też wydawano tylko pojedyncze pozwolenia na leczenie cannabisem.

Bardzo możliwe jest więc, że w niedalekiej przyszłości również następni pacjenci będą mieli dostęp do samodzielnego leczenia cannabisem i, kto wie, może nawet i do uprawy konopi medycznej w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.