Używanie Konopi Indyjskich Wiąże Się z Wyższym Ryzykiem Wystąpienia Udaru Mózgu

Szczególnie w przypadku stałych palaczy występuje zwiększone ryzyko udaru mózgu. Wskazują na to wyniki dużego badania ankietowego, jakie przeprowadzono w USA. Nagłe drętwienie, paraliż lub zaburzenia mowy mogą wskazywać na udar. Zazwyczaj zakrzep krwi blokuje naczynie w mózgu.

Mniej powszechne jest występowanie udaru spowodowanego rozerwaniem naczynia. W obu przypadkach prowadzi to do ubytków, ponieważ dotknięty obszar mózgu nie jest już wystarczająco zaopatrzony w tlen.

Ryzyko wystąpienia udaru mózgu zazwyczaj wzrasta wraz z wiekiem. Jednakże osoby używające konopi indyjskich mogą być zagrożone we wczesnym wieku. Potwierdzają to wyniki niedawno przeprowadzonego badania na grupie ponad 43.000 osób w wieku od 18 do 44 lat.

W rezultacie okazało się, że ryzyko wystąpienia udaru mózgu wzrasta wraz z intensywnością używania konopi indyjskich. Biorąc pod uwagę różne czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi, osoby zażywające konopie indyjskie są trzykrotnie bardziej narażone na udar mózgu.

Kto pali marihuanę więcej niż 10 razy w miesiącu, ma nawet 4-krotnie większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Możliwe przyczyny nie zostały zbadane w ramach badania. Zespół badawczy na czele z autorem badań, Tarangiem Parkahem odnosi się jednak do innych badań, które wykazały różne negatywne wpływy przewlekłego używania konopi indyjskich na układ krążenia.

Niedawno opublikowano badanie, w którym dane szpitalne z USA wskazują na rosnącą tendencję do występowania chorób układu krążenia wśród osób zażywających konopie indyjskie.

Parekh i jego zespół szczególnie ostrzegają przed stosowaniem wysoce silnych odmian konopi indyjskich, ponieważ poprzednie badania wykazały, że substancja czynna THC z konopi indyjskich przyczynia się do agregacji płytek krwi, a tym samym do tworzenia się skrzepu krwi.

Źródła:
Parekh, T., Pemmasani, S. & Desai, R. (2019). Marijuana Use Among Young Adults (18-44 Years of Age) and Risk of Stroke. A Behavioral Risk Factor Surveillance System Survey Analysis. DOI: 10.1161/STROKEAHA.119.027828.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.