Joe Biden Ogłasza Amnestię i Chce Dekryminalizować Marihuanę

Prezydent USA Biden chce dekryminalizować posiadanie konopi indyjskich i przewiduje ułaskawienie za takie przestępstwo na szczeblu federalnym. Jednak większość wyroków skazujących wydano na poziomie prawnym stanów USA.

Na miesiąc przed tak zwanymi Midterms w USA prezydent Joe Biden chce częściowo zrealizować jedną ze swoich obietnic w kampanii: złagodzić politykę antynarkotykową w odniesieniu do marihuany. Jak poinformował Biały Dom, Biden chce wyegzekwować ułaskawienie dla wszystkich obywateli, którzy zostali skazani na szczeblu federalnym za posiadanie konopi indyjskich. Warunkiem jest jednak, aby osoby te nie zostały skazane za inne przestępstwa narkotykowe.

„Jak już powiedziałem, nikt nie powinien siedzieć w więzieniu tylko za używanie lub posiadanie marihuany” – napisał Biden na Twitterze. Później prezydent wyjaśnił, że posyłanie ludzi do więzienia za posiadanie marihuany doprowadziło do zniszczenia zbyt wielu ludzkich istnień i przez to zbyt wielu ludzi trafiło również do więzienia za zachowanie, którego wiele stanów już nie zakazuje.“

Przestępstwo za posiadanie marihuany utrudnia wielu osobom dostęp do mieszkania, pracy lub wykształcenia. Biden skrytykował również fakt, że takie wyroki w nieproporcjonalny sposób dotykają Afroamerykanów i innych mniejszości w porównaniu z białymi.

Według danych Białego Domu w latach 1992-2021 około 6500 osób w USA zostało skazanych za posiadanie marihuany na szczeblu federalnym. Obecnie nikt nie jest więziony w więzieniu federalnym za takie przestępstwo. Znacznie więcej skazanych za posiadanie marihuany jest w postępowaniach na poziomie poszczególnych stanów USA. Dekret Bidena nie miałby tutaj jednak żadnego zastosowania. Prezydent zaapelował więc do gubernatorów poszczególnych stanów, by poszli w jego ślady. W wielu stanach USA uprawa marihuany jest już legalna, zarówno do celów medycznych, jak i w wielu przypadkach do celów rekreacyjnych.

Jednak Biden dąży również do ogólnego złagodzenia przepisów karnych dotyczących konopi indyjskich. Obecnie marihuana w Stanach Zjednoczonych na poziomie federalnym jest prawnie utożsamiana z heroiną lub LSD. Biden polecił zarówno Ministerstwu Sprawiedliwości, jak i Ministerstwu Zdrowia przeanalizować tę klasyfikację i przyspieszyć jej łagodniejszą ocenę prawną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.