Krótka Historia Kodu 420

Skąd Pochodzi Słynny Kod Miłośników Marihuany?

W każdym hip-hopowym filmiku, w każdym magazynie dla miłośników marihuany czy też niemalże na każdej marce konopnej można znaleźć odniesienie do tej jednej, pozornie magicznej liczby: 420.

Szczególnie 20 kwietnia kod ten można znaleźć niemalże wszędzie (ponieważ w Stanach Zjednoczonych jest to data 4/20). Ale co ta liczba ma wspólnego z marihuaną? Od kiedy jest ona powiązana z paleniem marihuany? I skąd się w ogóle wzięła?

Wszystko zaczęło się w 1971 roku w San Rafael w Kalifornii. Pięciu uczniów highschool szukało opuszczonej plantacji marihuany, a ich jedyną pomocą była mapa należąca do byłego właściciela plantacji. Ci uczniowie to Steve Capper, Dave Reddix, Jefrey Noel, Larry Schwartz i Mark Gravich. Nazwali siebie „The Waldos”, nawiązując do trudnego do znalezienia młodzieńca w czerwono-białym swetrze, którego książki są światowymi bestsellerami. Zazwyczaj spotykali się oni przy pomniku Ludwika Pasteura (który później stał się małym miejscem pielgrzymek dla przyjaciół Bubatza) i stamtąd planowali dalsze kroki w kierunku znalezienia plantacji. Czas spotkania: dwadzieścia po czwartej, lub, w amerykańskiej pisowni: 4:20 PM.

Waldosi początkowo w celu spotkań ustalili hasło: „4:20 Louis”, ale po tym, jak chłopcy nie mogli znaleźć plantacji i nie spotkali się przy pomniku Ludwika Pasteura, 4:20 Louis zmienił się w „4:20”. Każdy, kto już palił, na pewno zna te słowa. Ale jak to się, że niewinne hasło pięciu uczniów zmieniło się w symbol milionów palaczy na całym świcie?

Steven Hager, dziennikarz i luminarz kultury, po raz pierwszy spopularyzował ten termin w magazynie konopnym High Times. Pierwszy artykuł, który używa 420 jako kodu dla marihuany, pochodzi z 1991 roku i również pochodzi z magazynu, ale jest autorstwa innego autora. Również pochodzenie tej liczby zostało błędnie przypisane kodowi policyjnemu „Marihuana Smoking in Progress”, jednak błędnie, ponieważ 420.1 jest kodem policyjnym „obstructing entry on public land”. Dopiero siedem lat później Waldos zostali nazwani „wynalazcami” kodu.

Dzięki magazynowi i szerokiemu gronu przyjaciół, a także dzięki temu, że Reddix był wielkim fanem zespołu Grateful Dead (czyli Deadhead) i rozpowszechniał ten termin na wielu koncertach – szyfr stał się międzynarodowym kodem dla Bubatza, który stał się bardzo popularny.

Teraz, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, nawet projekty ustaw często noszą nazwę „Bill 420”, co oznacza, że kod nie jest już kodem tajnym. Ale popularność ma również niewyobrażalne konsekwencje: w różnych krajach często kradzione są znaki drogowe z szyfrem 420.

W Kolorado znak drogowy z oznaczeniem MILE 420 kradziono tak często, że Departament Transportu w Kolorado zastąpił go znakiem MILE 419.99. To sprawiło, że miejsce, w którym stoi znak stał się atrakcją turystyczną, a sam znak dalej jest kradziony.

Na szczęście Waldosi wciąż żyją i są przyjaciółmi. Można tylko czekać, aż Hollywood sfilmuje ich historię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.