nasiona marihuany sklep, nasiona konopi

Lekcja o dopalaczach. Rodzice opowiedzą, jak palili trawkę?

MEN chce, by szkoły zorganizowały lekcje o dopalaczach dla rodziców. Według zalecanego scenariusza zajęć rodzice mają opowiadać o swoich doświadczeniach z narkotykami. – To się nie uda – mówią dyrektorzy szkół.

15.02.2009 WROCLAW UL SWIETEGO ANTONIEGO SKLEP Z DOPALACZAMI DOPALACZE.COM FOT. MACIEJ SWIERCZYNSKI / AGENCJA GAZETA

Chodzi o to, by rodzice uczniów aktywniej włączyli się w walkę z dopalaczami. Ministerstwo Edukacji wydało więc szkołom w całym kraju polecenie przeprowadzenia specjalnych zajęć dla rodziców i zaproponowało konkretny scenariusz takiej lekcji. Ma ona trwać dwie godziny, może ją poprowadzić wychowawca klasy albo pedagog szkolny. Na zajęciach nauczyciele mają przekazać rodzicom informacje o dopalaczach, wytłumaczyć, jak duże zagrożenie stanowią. Według scenariusza lekcja nie ma być tylko wykładem, ale dialogiem z rodzicami. Dlatego, po krótkim przedstawieniu historii powstania dopalaczy i omówieniu problemu, prowadzący ma dyskutować z rodzicami, m.in. o tym, co słyszeli na temat tych środków, czy wiedzą, gdzie znajdują się sklepy. Potem w planie jest wykład szerzej opisujący zjawisko dopalaczy. Ma on doprowadzić do „burzy mózgów”, czyli rozmowy, w której rodzice mają opowiadać, czy sami mieli doświadczenia ze środkami psychoaktywnymi. W scenariuszu czytamy: „Prowadzący pyta rodziców, jak to było w czasach, gdy byli nastolatkami czy mieli kontakt z substancjami psychoaktywnymi (jakimi), w jakich okolicznościach (np. imprezy młodzieżowe), jaka była wiedza ich rodziców na temat ich doświadczeń. Dlaczego to robili, co sprawiło, że nie zaangażowali się bardziej i co uchroniło ich przed poważnymi konsekwencjami?”. Dzięki tej rozmowie prowadzący ma porównać czynniki, które skłaniały lub powstrzymywały rodziców przed kontaktem z narkotykami, z tymi czynnikami, które kierują młodzieżą dziś. Ale właśnie ten wątek budzi wątpliwości dyrektorów.

– To dość odważna forma zajęć. Trudno, żeby ludzie, którzy spotykają się okazjonalnie na zebraniach, pozwolili sobie w gronie obcych na taką otwartość – twierdzi Janusz Hwozdyk, dyrektor ZS nr 3 w Gorzowie. – Poza tym po co mają się otwierać? – pyta Jacek Kiecana, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Gorzowie. – Rodzic wyzna: „paliłem trawkę”. I co? Jeśli dziecko się dowie, może pomyśleć: „skoro ty paliłeś, a teraz jesteś wykształcony, masz pracę, to ja w takim razie też mogę palić”. Spotkanie z rodzicami zorganizujemy, ale będziemy posiłkowali się policją, oni mają z tym problemem dużą styczność. Nie będę korzystał z tego scenariusza. Mam w szkole przecież pedagogów i psychologów – tłumaczy dyrektor Kiecana.

Dyrektorka II LO Alina Nowak również uważa, że takie zajęcia w szkołach nie wyjdą. – W czasach młodości rodziców naszych uczniów narkotyki nie stanowiły takiego zagrożenia jak dziś – mówi. Dodaje, że niezależnie od zaleceń MEN od paru lat organizuje spotkania dla rodziców, które prowadzi znana w Gorzowie specjalistka od uzależnień psycholog Apolonia Górniak. – Jest to wykład, pogadanka i indywidualne rozmowy, ale prowadzone taktownie, bez przekraczania bariery prywatności – twierdzi.

W ZS nr 13 dyrekcja właśnie zastanawia się, jak zrealizować wytyczne MEN. Co do rozmowy o doświadczeniach rodziców są wątpliwości. – Rodzice są różni, nie wiadomo, jak zareagują – mówi wicedyrektorka Jolanta Raburska.

Według MEN to ważne, by rodzice pokazali młodemu pokoleniu, jak kiedyś przeżywało się podobne problemy. Przygotowanie scenariusza lekcji ministerstwo zleciło Ośrodkowi Rozwoju Edukacji. Autorka scenariusza, Joanna Szymańska z Pracowni Wychowania i Profilaktyki ORE, dziwi się, że dyrektorzy są zaskoczeni taką formą zajęć. – Nie trzeba się tego bać. Przecież wiadomo, że w czasach młodości rodziców uczniów na imprezach też były różne używki. A rozmowa o własnych doświadczeniach jest potrzebna. Bo jest wstępem do następnej, ważnej rozmowy o tym, co spowodowało, że nie weszli w narkotyki. Rodzice mogą sobie uświadomić, co ich powstrzymało, a to podpowie im, jak ochronić swoje dzieci.

gorzow.gazeta.pl

feminizowane nasiona marihuany, konopi, thc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

olej cbd

sklep z nasionami marihuany, thc-thc


Ta witryna growenter.pl wykorzystuje pliki cookies.