Rola Zaburzeń Snu w Związku Między Używaniem Konopi Indyjskich a Objawami Psychotycznymi

Dlaczego osoby zażywające konopie indyjskie są bardziej narażone na psychozy? Badanie z udziałem uczennic sugeruje, że zaburzenia snu mogą tu odgrywać pewną rolę.

Śpi jak zabity. To powiedzenie używamy wtedy, gdy ktoś śpi mocno i nic nie jest go w stanie obudzić. Jak bardzo ważny jest dobry sen odczuwamy szczególnie wtedy, gdy nie spaliśmy zbyt dobrze. Takie osoby czują się zmęczone i nie są się w stanie skoncentrować. W przypadku skrajnego braku snu mogą wystąpić nawet objawy psychotyczne, takie jak urojenia lub halucynacje.

Konopie indyjskie również mają wpływ na sen. Na krótką metę palenie może sprzyjać zasypianiu, ale w dłuższej perspektywie zażywanie konopi indyjskich ma niekorzystny wpływ na jakość snu. Zażywanie konopi indyjskich może również prawdopodobnie wywoływać psychozę. Czy zaburzenia snu mogą mieć wpływ na związek między używaniem konopi indyjskich a psychozą? Naukowcy z Kanady przeanalizowali tę kwestię w długoterminowym badaniu z udziałem nastolatków.

W corocznych ankietach kierownik studiów Julien Ouellet i jego zespół towarzyszyli 3 801 uczniom od siódmej do jedenastej klasy. Badacze pytali młodych ludzi o ich zażywanie konopi indyjskich i jakość snu. Ponadto rejestrowali objawy, które mogą wystąpić podczas psychozy. Może to być na przykład urojenie, że inni mogą czytać w myślach lub halucynacja, w której słyszy się rzeczy, których inni nie słyszą.

Zażywanie Konopi Indyjskich i Zaburzenia Snu Mają Na Siebie Wzajemny Wpływ

W rezultacie naukowcy byli w stanie wykazać, że zażywanie konopi indyjskich i zaburzenia snu wpływają na siebie nawzajem. Gdy nastolatkowie zażywali marihuanę rok później zgłaszali więcej problemów ze snem. Rok później młodzież z zaburzeniami snu zażywała więcej narkotyków niż młodzież bez zaburzeń snu. Z jednej strony możliwe jest, że substancja czynna THC może mieć niekorzystny wpływ na zegar wewnętrzny, ponieważ jest on kontrolowany między innymi przez kannabinoidy zawarte w ludzkim organizmie. Z drugiej strony można sobie wyobrazić, że konopie indyjskie są również używane jako środek nasenny.

Sen Pośredniczy w Związku Między Konopiami Indyjskimi a Objawami Psychotycznymi

Ankieta wśród studentów wykazała również, że objawy psychotyczne są związane z zażywaniem konopi indyjskich z dwuletnim opóźnieniem czasowym. Naćpanie wydaje się początkowo obniżać jakość snu, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia objawów psychotycznych. Zaburzenia snu odgrywają zatem rolę pośredniczącą między konopiami indyjskimi a psychozą.

Jednak zaburzenia snu z pewnością nie są jedynym wyjaśnieniem związku między konopiami indyjskimi a psychozą. Zespół badawczy ocenił jednak, że poprawa jakości snu może być jedną z możliwych strategii zmniejszenia ryzyka wystąpienia psychozy.

Jeśli kiedykolwiek miałeś objawy podobne do psychozy, dobrze jest zwrócić uwagę na dobry sen. Nie musisz przesypiać całej zimy jak niedźwiedź. Dla większości nastolatków wystarczy około 8 godzin snu w nocy, aby być w pełni wypoczętym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.