I nie jest to stwierdzenie wyssane z palca, ale ostrzeżenie samej WHO. Produkcja papierosów powoduje ogromne szkody dla środowiska na całym świecie. Aby stworzyć miejsce do uprawy tytoniu, karczuje się lasy, a cały proces produkcji papierosów od początku do końca zanieczyszcza powietrze i zatruwa wody.
W opublikowanej niedawno publikacji Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed ogromnymi szkodami dla środowiska naturalnego wynikającymi z palenia tytoniu.
„Na długo zanim te śmiercionośne produkty dotrą do konsumentów, pozostawiają po sobie ślad spustoszenia na naszej planecie” – ostrzega WHO. Od uprawy tytoniu, przez produkcję papierosów, aż po utylizację papierosów, palenie powoduje ogromne szkody. Nie tylko zdrowie ludzi, ale i naszej planety. W ten sposób WHO podkreśla swoje ostrzeżenie, które opublikowała we wcześniejszym raporcie.
Produkcja Tytoniu Napędza Zmiany Klimatyczne
Rocznie na potrzeby produkcji tytoniu karczuje się ok. 200.000 hektarów lasów. Uprawy tytoniu odpowiadają za około 5 procent rocznej utraty powierzchni leśnej. Wylesianie ma miejsce głównie w regionach, które i tak są zagrożone pogłębiającym się pustynnieniem.
Produkcja tytoniu zużywa około 22 miliardy ton wody rocznie. Mogłoby to napełnić 15 milionów basenów olimpijskich. Według WHO wartość ta jest prawdopodobnie niedoceniana. W uprawie tytoniu zużywa się też wielu pestycydów i innych substancji chemicznych, które zatruwają jeziora, rzeki i wodę pitną.
Produkcja tytoniu jest również szczególnie energochłonna. Zanim z zielonych liści tytoniu powstaną papierosy, są one suszone. Suszenie odbywa się zwykle przy użyciu ciepłego powietrza. Spala się w tym celu drewno i węgiel. Oprócz ogromnego zanieczyszczenia powietrza w krajach produkujących, emituje ono łącznie około 84 megaton dwutlenku węgla. To mniej więcej tyle, ile w chwili wystrzelenia 280.000 rakiet kosmicznych przedostałoby się do atmosfery. Produkcja tytoniu jest zatem ważnym czynnikiem powodującym katastrofę klimatyczną.
Co Roku 4,5 Miliarda Kiepów Ląduje w Śmieciach
Do tego dochodzą śmieci. Co roku trzeba usuwać około 4,5 miliarda niedopałków papierosów. Mniej więcej dwie trzecie z nich są beztrosko wyrzucane. Kiepy zawierają metale ciężkie i inne toksyny. Wielu ludzi nie wie, że filtry produkuje się wprawdzie z celulozy, ale są poddawane obróbce tworzywami sztucznymi. Wiele niedopałków trafia do morza, gdzie rozpadają się na mikroplastik.
Usunięcie góry śmieci obciąża jednak podatników. WHO przewiduje, że na przykład w Niemczech trzeba będzie wydać na ten cel ponad 200 milionów dolarów rocznie. Należy zwiększyć zaangażowanie producentów w koszty unieszkodliwiania odpadów, wzywa WHO. W niektórych krajach, takich jak Francja czy Hiszpania, już tak jest.