Dlaczego Elon Musk Chce Wysłać w Kosmos Cannabis?

Minął nieco ponad rok od skandalu z udziałem Elona Muska, założyciela Tesli, PayPala i SpaceX, który podczas wywiadu z Joe Roganem na oczach widzów zapalił jointa. Związany z tym, ponadprzeciętny krach akcji Tesli powinien był być dla niego lekcją, ale czy mimo tego nie dojdzie do następnego skandalu?

Dlaczego Elon Musk Chce Wysłać w Kosmos Cannabis?, GrowEnter

Od połowy grudnia pojawia się coraz więcej artykułów na temat tego, że firma należąca do Muska, SpaceX planuje wysłać w kosmos marihuanę, a konkretnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Nie jest to jednak szalony pomysł ze strony Muska, ale raczej projekt badawczy Uniwersytetu w Kolorado we współpracy z SpaceCells USA i firmą inżynieryjną Front Range Biosciences. SpaceX wykonuje jedynie transport upraw roślin do ISS.

Powody i Możliwe Konsekwencje Misji

Eksperyment naukowy, który polega na wysyłaniu na Międzynarodową Stację Kosmiczną oprócz kawy, również hodowli komórek konopi o niskiej zawartości THC, ma na celu zbadanie wpływu podróży kosmicznych na tkankę roślinną. Wpływ nieważkości lub mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego może mieć wpływ na metabolizm roślin i prowadzić do mutacji.

W szczególności będzie obserwowane, czy jakiekolwiek mutacje, które mogą wystąpić, utrzymają się po powrocie na Ziemię. Front Range Biosciences planuje dostarczyć do 480 kultur roślin dla lotu towarowego CRS-20 w SpaceX. Kultury te mają pozostać na ISS przez około miesiąc, po czym zostaną sprowadzone na Ziemię i przeanalizowane. Oczekuje się, że wyniki badań zapewnią wgląd w to, w jaki sposób rośliny radzą sobie ze stresem związanym z podróżami w przestrzeni kosmicznej, wyznaczając etap dla zupełnie nowej dziedziny badań.

Podobne Eksperymenty

Według dr. Jonathana Vaught’a, dyrektora generalnego i współzałożyciela Front Range Bioscienes, jest to jeden z pierwszych przypadków testowania wpływu mikrograwitacji i podróży kosmicznych na kultury komórkowe kawy i konopi.

„Istnieje nauka wspierająca teorię, że rośliny doświadczają mutacji w przestrzeni kosmicznej. Daje to możliwość zaobserwowania, czy mutacje te utrzymują się po powrocie na Ziemię i czy istnieją nowe komercyjne zastosowania”.

W rzeczywistości nie są to pierwsze takie eksperymenty. Kilka lat temu amerykański startup o nazwie Space Tango miał podobny pomysł. Amerykańska firma biotechnologiczna już w 2018 roku wyraziła plany dotyczące uprawy marihuany w kosmosie, aby obserwować, jak rośliny zachowują się w zerowej grawitacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany, konopi indyjskich, cannabis, potocznej trawki.