Jak Metamfetamina Niszczy Męską Płodność

Czy mężczyzna może być bezpłodny przez metamfetaminę? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania na zwierzętach dostarczają dowodów na to, dlaczego spożycie metamfetaminy może spowodować śmierć plemników.

Niektóre plemniki umierają, zanim opuszczą jądra, a narkotyki mogą odgrywać w tym sporą rolę. Jak pokazują badania, narkotyki mogą zakłócać równowagę hormonalną, a tym samym pogorszyć jakość nasienia u mężczyzn. Spożywanie środków pobudzających, takich jak ecstasy lub speed, może również uszkodzić dziedzictwo komórek. Czynniki te mogą przyczynić się do bezpłodności u mężczyzn.

Ale co się za tym kryje? Zespół badawczy z Iranu w badaniu na szczurach zbadał molekularne mechanizmy, przez które metamfetamina zaburza płodność u mężczyzn.

Metamfetamina Powoduje Oksydacyjny Stres

Dziesięć szczurów przez tydzień codziennie otrzymywało amfetaminę. Dawka była rosnąca i odpowiadała umiarkowanemu lub dużemu spożywaniu. Metamfetamina jest substancją czynną narkotyku o nazwie Crystal Meth. Kolejne 10 szczurów pozostawało trzeźwe i tworzyło grupę kontrolną. Następnie porównano tkankę jąder i plemniki obu grup.

Okazało się, że komórki jąder szczurów otrzymujących metamfetaminę są bardziej narażone na stres oksydacyjny. Stres oksydacyjny jest wywoływany przez tzw. wolne rodniki. Wolne rodniki to cząsteczki pozbawione elektronu, które dzięki temu są szczególnie reaktywne. Oznacza to, że próbują wyrwać brakujący elektron z innych molekuł. To „stresuje” komórki, które mają kontakt z wolnymi rodnikami. DNA, czyli materiał genetyczny komórek, jest szczególnie wrażliwy na stres oksydacyjny i w ten sposób może ulec uszkodzeniu.

Zwykle ciało ma mechanizmy do naprawy takich uszkodzeń. Jednak w przypadku szczurów pod wpływem narkotyku mechanizmy naprawcze nie działały prawidłowo. Zwierzęta wytworzyły niewielkie ilości pewnych kluczowych cząsteczek, które są ważne dla tych mechanizmów naprawczych. W związku z tym nie można naprawić i wyeliminować szkód w materiale genetycznym w taki sposób jak zwykle się to odbywa.

Komórki Plemnikowe Popełniają Samobójstwo

Jednocześnie okazało się, że plemniki szczurów otrzymujących metamfetaminę częściej otrzymywały sygnał do popełnienia samobójstwa. Jest to tzw. zaprogramowana śmierć komórki. W języku specjalistycznym nazywa się to również apoptozą. Zaprogramowana śmierć komórki powoduje pozbycie się uszkodzonych komórek. Jest to normalny i ważny proces w zdrowym organizmie. Jednak u szczurów zbyt wiele plemników otrzymało sygnał do apoptozy.

Wyniki badań na zwierzętach z pewnością nie mogą zostać przeniesione jeden do jednego na ludzi, zwłaszcza, że narkotyk został zwierzętom wstrzyknięty. Jednak wyniki dostarczają dowodów na to, w jaki sposób spożywanie Crystal Meth może prowadzić do bezpłodności u mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.