Raport narkotykowy UNODC – nowe narkotyki, nowe rynki, nowe różnice

marihuana-290201

UNODC opublikowała Światowy Raport Narkotykowy na rok 2010

Agenda Narodów Zjednoczonych opublikowała nowe tendencje dotyczące światowej produkcji i obrotu narkotyków. Jak się okazuje, spadły globalne uprawy opiatów i kokainy, zwłaszcza w tych miejscach, które są najważniejszymi obszarami producenckimi – Ameryka Łacińska i Afganistan, wzrasta jednak spożycie środków syntetycznych – amfetaminy i leków na receptę.

Zmianie ulega również geografia spożycia – przykładowo najwięcej heroiny jest spożywane w Afryce Wschodniej i Zachodniej, za to w Ameryce Południowej coraz więcej spożywa się kokainy. Zwiększa się też dysproporcja poziomów szkód pomiędzy krajami Pierwszego i Trzeciego Świata. W Meksyku zmniejsza się rynek narkotykowy, czego skutkiem są coraz to bardziej krwawe „wojny narkotykowe”, choć jednocześnie wzrastają ceny oraz utrudnia się dostęp do narkotyków w USA, przez co maleje ich konsumpcja.

Jak wynika również z raportu UNODC drastycznie naruszane są prawa człowieka w polityce wobec uzależnionych. 80% z nich w ogóle nie ma dostępu do terapii. Największy procent z nich to osoby zamieszkujące kraje najbiedniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.