Zaburzenia Rytmu Serca u Młodych a Marihuana

Zwiększona Liczba Przypadków Zaburzeń Rytmu Serca u Młodych Ludzi Uzależnionych od Marihuany.

Jak wynika z dużego badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych, w ostatnich latach wzrosła częstość występowania zaburzeń rytmu serca u nastolatków i młodych dorosłych problemowo używających konopi indyjskich.

Nawet zdrowe serce może na chwilę stracić synchronizację. Jeśli rytm jest bardziej zaburzony lub puls nie odpowiada aktualnemu obciążeniu, mówimy o arytmii serca. Podejrzewa się, że intensywne używanie marihuany może uszkadzać układ sercowo-naczyniowy i wywoływać arytmię serca. Badanie obejmujące obszerne dane szpitalne z USA wskazuje, że istnieje związek między wzrostem problematycznego używania konopi indyjskich a zaburzeniami rytmu serca u młodych ludzi.

Dyrektor badań Krishna Kishore Umapathi i jego zespół ocenili dane szpitalne obejmujące okres od 2003 do 2016 roku. Zbiór danych obejmuje ponad 870 000 hospitalizowanych przypadków osób w wieku od 13 do 20 lat z problemowym używaniem konopi indyjskich. Zaburzenia rytmu serca rozpoznano u 0,5 proc. przypadków.

Częstość Występowania Zaburzeń Rytmu Serca Wzrosła 6-Krotnie

W tym okresie odnotowano stały wzrost liczby przyjęć do szpitala związanych z konopiami indyjskimi wśród osób w wieku od 13 do 20 lat. W 2003 roku 5 procent młodych ludzi było leczonych z powodu konopi indyjskich; do 2016 r. odsetek ten wzrósł do 10 procent.

W tym samym okresie nastąpił wyraźny wzrost częstości występowania zaburzeń rytmu serca. W latach 2003-2016 częstość występowania zaburzeń rytmu serca wzrosła 6-krotnie. Szczególnie dotknięta była młodzież męska w wieku od 17 do 20 lat.

Szczególnie młodzież z przebytymi chorobami układu sercowo-naczyniowego miała zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Z drugiej strony, nie wykazano zwiększonego ryzyka wystąpienia zaburzeń rytmu serca w przypadku stosowania innych leków.

Receptory Endokannabinoidowe W Mięśniu Sercowym

Umapathi i jego zespół podkreślają, że ich badania nie są w stanie udowodnić, że marihuana przyczynia się do powstawania arytmii serca. W swojej pracy zespół badaczy przytacza jednak kilka możliwych wyjaśnień tego, w jaki sposób marihuana może wpływać na serce. Można przypuszczać, że marihuana zmienia między innymi pobudliwość mięśnia sercowego. Inne prace sugerują również, że marihuana może wpływać na układ sercowo-naczyniowy poprzez receptory endokannabinoidowe w naczyniach krwionośnych i mięśniu sercowym.

Według zespołu badawczego możliwe jest również, że związek z tym mają syntetyczne kannabinoidy. Syntetyczne kannabinoidy mogą mieć znacznie silniejszy wpływ niż aktywny składnik THC. W przeszłości istniały już dowody na zwiększone ryzyko zawału serca w związku z syntetycznymi kannabinoidami. Diagnozy nie rozróżniają jednak pomiędzy naturalnymi konopiami indyjskimi a syntetycznymi cannabinoidmi, dlatego nie jest jasne, jaki odsetek syntetycznych kannabinoidów ma związek z powstaniem zgłoszonych zaburzeniach rytmu serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GrowEnter.pl - Portal GrowEnter to strona o tematyce marihuany thc, potocznie zwanej trawką i konopi cbd.