Osoby, które ograniczą lub przestaną palić marihuanę, mają większe szanse na skuteczne rzucenie palenia tytoniu. Pokazuje to duże, powtórzone badanie przeprowadzone w czterech krajach.
Od kilkudziesięciu lat panuje wyraźny trend w kierunku rzucenia palenia. Ale około jedna na cztery dorosłe osoby nadal pali. Większość palaczy doskonale zdaje sobie sprawę z poważnych zagrożeń dla zdrowia, jakie niesie ze sobą palenie tytoniu. Wiele osób chce również rzucić palenie. Jednak uzależnienie od tytoniu może być uporczywe.
Jak wynika z najnowszych badań, dotyczy to głównie osób, które w tym samym czasie zażywają marihuany. Międzynarodowy zespół badawczy przeanalizował dane pochodzące z dużego badania kohortowego z Kanady, Anglii, Australii i USA. W latach 2016 i 2018 przebadano liczbę około 4.500 palaczy na temat ich zachowań konsumpcyjnych i prób rzucenia palenia. Zespół badał, czy zmiany w używaniu konopi indyjskich mają wpływ na wskaźniki rzucania palenia tytoniu.
Mniej Sukcesywne Próby Rzucenia Palenia
W czasie pierwszego badania w 2016 roku od 15 do 32% uczestników używało również marihuany. Od 5 do 11 procent z nich paliło ją codziennie. Dwa lata później większość osób codziennie palących nie ograniczyła używania konopi indyjskich ani nie zaprzestała palenia tytoniu.
Nie oznacza to jednak, że nie było wśród nich osób, które próbowały rzucić palenie tytoniu. Około jedna trzecia osób, które nie zmieniły lub nawet zwiększyły używanie konopi indyjskich, przynajmniej raz podjęła próbę rzucenia palenia. Mieli jednak mniejsze szanse na sukces niż palacze, którzy nie palili. Również osoby, które paliły trawkę sporadycznie w czasie pierwszego wywiadu i zwiększyły jej spożycie do czasu drugiego wywiadu, odniosły mniejszy sukces w rzucaniu palenia niż abstynenci.
Dwukrotnie Większy Sukces Rzucenia Palenia Tytoniu Przy Zmniejszonym Spożyciu Marihuany
Dobra wiadomość jest jednak taka, że palacze, którzy ograniczyli używanie marihuany lub całkowicie zaprzestali jej palenia, mieli znacznie lepsze wyniki w rzucaniu palenia tytoniu. 18% z nich rzuciło palenie do czasu drugiego badania. Udało się to tylko 9 procentom respondentów, którzy kontynuowali palenie bez zmian.
Według zespołu badawczego używanie konopi indyjskich wydaje się być pewnego rodzaju „barierą”, która uniemożliwia skuteczne rzucenie palenia. Wskazuje na to również badanie opublikowane w ubiegłym roku. Ogólnie rzecz biorąc, konopie indyjskie i tytoń wydają się być ze sobą ściśle powiązane, ponieważ palenie tytoniu zwiększa również ryzyko uzależnienia od konopi indyjskich.