W ostatnich latach w USA znacznie wzrosło użycie konopi indyjskich. Duże badanie wykazało, że równolegle z tym rozwojem wzrosła również samobójczość wśród młodych dorosłych w populacji amerykańskiej.
Coraz więcej dorosłych w USA regularnie sięga po jointa. W latach 2008-2019 liczba konsumentów podwoiła się z około 23 milionów do 45 milionów. Liczba osób codziennie palących wzrosła nawet prawie trzykrotnie, z 3,6 milionów do 9,8 milionów dorosłych.
W tym samym okresie wśród amerykańskiej populacji nastąpił znaczny wzrost liczby osób cierpiących na depresję. Wraz z tym wzrosła również samobójczość. Termin „samobójstwo” obejmuje działania, ale także myśli, które mają na celu doprowadzenie do własnej śmierci.
Grupa badawcza z National Institute on Drug Abuse w USA przyjrzała się bliżej rozwojowi tych dwóch zjawisk: używania marihuany i samobójstw. Kierująca badaniami Beth Han i jej zespół przeanalizowali reprezentatywne dane ankietowe pochodzące od ponad 280.000 młodych dorosłych w wieku od 18 do 34 lat.
Na potrzeby badania zespół badawczy zaklasyfikował respondentów do jednej z czterech grup w zależności od statusu używania: osoby, które nie używały konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku, osoby, które nie używają ich codziennie, osoby używające ich codziennie lub osoby z zaburzeniami używania konopi indyjskich. Osoby z zaburzeniami związanymi z używaniem konopi charakteryzują się tym, że kontynuują używanie, mimo że doświadczyły już negatywnych konsekwencji palenia marihuany.
Samobójczość Wzrasta Wraz z Intensywnością Używania Konopi Indyjskich
Wyniki badania sugerują, że używanie konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku wiąże się ze zwiększoną samobójczością, która wzrasta wraz z nasileniem używania konopi indyjskich. Wśród osób z depresją, 3 procent osób uzależnionych od marihuany myślało o samobójstwie w ciągu ostatniego roku. W grupie osób niepalących codziennie, 7 procent myślało nad możliwością popełnienia samobójstwa. Wśród osób używających marihuany codziennie było to 9 procent, a wśród osób z zaburzeniami używania marihuany aż 14 procent miało myśli samobójcze.
Szczególnie dotknięte są kobiety. Na przykład, podczas gdy 16% mężczyzn z zaburzeniami używania konopi indyjskich i depresją miało konkretne plany samobójcze w ciągu ostatniego roku, to ten sam problem dotyczył aż 24% kobiet. W okresie od 2008 do 2019 roku liczba popełnionych samobójstw wśród kobiet również bardziej wzrosła niż wśród mężczyzn.
Ważne Jest Wczesne Zaoferowanie Pomocy
Chociaż badanie nie może udowodnić, że istnieje związek przyczynowy między używaniem konopi indyjskich a samobójstwem, wyniki podkreślają, że konopie indyjskie mogą tutaj odgrywać pewną rolę. W tym kontekście problematyczne jest to, że młode osoby dorosłe z depresją są szczególnie skłonne do używania konopi indyjskich. Według zespołu badawczego, przyczynia się do tego nie tylko ogólnie zwiększona dostępność marihuany w USA. Przekonanie, że konopie jako lek pomagają w problemach zdrowotnych, również sprzyjałoby temu rozwojowi.
„Samobójstwo jest jedną z głównych przyczyn śmierci wśród młodych dorosłych w Stanach Zjednoczonych”, wyjaśnia Beth Han. Zarówno depresja, jak i problemowe używanie konopi indyjskich są uleczalne. Dlatego ważne jest, aby lepiej zrozumieć związki z samobójczością, aby móc zaoferować pomoc osobom zagrożonym na wczesnym etapie.