Badacze w amerykańskim stanie Kolorado przeprowadzili właśnie badania i odkryli, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na pigułki nasenne bez recepty, odkąd marihuana została zalegalizowana.
Naukowcy nie są zgodni i jednogłośni co do tego, czy konopie indyjskie mogą rzeczywiście pomóc w leczeniu bezsenności i zaburzeń snu. Ostatnie badania przeprowadzone w Kolorado wykazały jednak, że mniej osób kupuje pigułki nasenne dostępne bez recepty, gdy mają legalny dostęp do konopi.
Naukowcy z University of New Mexico i California State Polytechnic University od grudnia 2013 do grudnia 2014 roku badali udział rynkowy tabletek nasennych w 587 sklepach w Kolorado. Chcieli się dowiedzieć, jak legalizacja marihuany wpłynęła na sprzedaż leków nasennych sprzedawanych bez recepty.
Spada Sprzedaż Tabletek Nasennych Sprzedawanych Bez Recepty
Wyniki pokazują, że sprzedaż środków nasennych była stabilna przed otwarciem apteki w jednym z hrabstw Kolorado. Po rozpoczęciu działalności przez aptekę, udział w rynku leków nasennych dostępnych bez recepty zmniejszał się z każdym miesiącem działalności.
„Nasze wyniki pokazują, że w porównaniu ze średnim wzrostem udziału w rynku podczas przeprowadzania badań, wzrost udziału w rynku tabletek nasennych spadł o ponad 200% wraz z otwarciem aptek marihuany” – stwierdzili naukowcy w raporcie.
Ponadto stwierdza się, że konopie indyjskie konkurują korzystnie z dostępnymi bez recepty tabletkami nasennymi zawierającymi difenhydraminę i doksyloaminę. Leki te stanowią 87,4% udziału w rynku leków nasennych dostępnych bez recepty.
Konopie Indyjskie do Celów Terapeutycznych
Osoby mieszkające w Kolorado mogły od 1 stycznia 2014 roku mogą legalnie nabywać marihuanę. Udział w rynku tabletek nasennych przed otwarciem apteki w tym samym regionie nie zwiększył się ani nie zmniejszył. Jednak po jednym miesiącu udział w rynku zmniejszał się z każdym miesiącem jego istnienia.
Model regresji pokazał, że wzrost udziału w rynku tabletek nasennych spadł o 236 procent po wejściu na rynek apteki z marihuaną. Ta negatywna asocjacja wzrosła wraz ze wzrostem liczby aptek.
„Skala spadku udziału w rynku wzrasta, im więcej aptek zostaje otwartych w danej dzielnicy i im wyższa jest sprzedaż konopi na poziomie dzielnicy. Po raz pierwszy wykazano istotną statystycznie korelację między dostępem do rekreacyjnych konopi indyjskich a sprzedażą tabletek nasennych bez recepty. Sugeruje to, że przynajmniej niektórzy nabywcy używają konopi indyjskich w czasie wolnym w celach terapeutycznych, a nie rekreacyjnych” – stwierdzili badacze.
Wyniki potwierdzają badania ankietowe, które pokazują, że wiele osób używa konopi indyjskich do leczenia bezsenności. Dzieje się tak pomimo faktu, że zaburzenia snu nie są szczególnym schorzeniem w świetle amerykańskich przepisów dotyczących medycznej marihuany.
Naukowcy Ostrzegają o Potencjale Nadużycia
Autorka badania, Sarah Stith, stwierdziła, że pomimo powszechnego używania konopi indyjskich przy mniej poważnych chorobach i ich potencjału terapeutycznego, istnieją również powody do obaw związanych z takimi zagrożeniami, jak niewłaściwe użycie i uzależnienie.